Ибраими со бод во Гелзенкирхен, Барса поразена од ПСЖ

Група Е: ЦСКА Москва – Баерн Минхен 0-1/Милер 22’ (пенал)/ Манчестер Сити – Рома 1-1/Агуеро 4’ (пенал) – Тоти 23’/ [media file=”/files/offside/2014/09/30/x26yx2jmanchester-city-vs-as-roma-1-1-all-goals-highlights-30-09-2014-champions-leaguesport.mp4″] Група Ф: ПСЖ – Барселона 3-2/Давид Луиз 10’,  Верати 28’, Матуиди 54’ – Меси 12’, Нејмар 54’/ [media file=”/files/offside/2014/09/30/x26ywuvpsg-vs-barcelona-3-2-all-goals-highlights-30-09-2014-champions-leaguesport.mp4″] АПОЕЛ – Ајакс 1-1/Мандука 31’ (пен.) – Андерсен 28’/ [media file=”/files/offside/2014/09/30/x26yxzeapoel-vs-ajax-1-1-all-goals-highlights-30-09-2014-champions-leaguesport.mp4″] Група Г: Спортинг […]

За сè има прв пат, па и за Тоти

Први почнаа гостите од Рим кои кам бекот во најелитното клупско натпреварување го најавија на твитер и се пофалија дека ќе го играат 269. европски меч, но за прв пат со актуелен англиски шампион.  Домаќините вратија дека едвај чекаат да ги пречекаат и го издвоија името на легендарниот Франческо Тоти со провокативно прашање дали некогаш […]

Одржано мечувалечкото првенство на Македонија

Државното првенство во мечување, во организација на Мечувалечката федерација на Македонија се одржа на 27. и 28. септември во машка и во женска конкуренција. Натпреварите се одржаа во салата на државното средно училиште „Методи Митевски – Брицо”. Најдобар клуб на шампионатот е МК Вардар 6 први и 3 втори места, а зад него следат МК […]

Прв роман на Дејвид Кроненберг

Нејтан и Наоми се современ пар – медиумски зависници кои и самите ја хранат зависноста на другите, пишувајќи како онлајн новинари за сексуални скандали или за вистински злосторства, со графички детали. Нивните перверзни апетити се вешто врамени во интелектуални референци кон Маркс, Бекет или Сартр, а посредувани преку најсовремени електронски сензори, камери и компјутерски апликации. […]

Колку заработуваат фудбалерите во САД

Раководството на фудбалската лига во САД реши да ги објави платите на сите играчи во сите клубови. Иако лигата официјално почнува во март следната година, фудбалерите имаат редовни примања, а некои од нив заработуваат повеќе од колегите во Европа.   Меѓу најплатените ѕвезди се Клинт Демпси, Џермејн Дефо, Тим Кејхил, Лендон Донован, Роби Кин и […]

Поради смрт на навивач, нема спорт во Грција цела недела

Костас Кацулис настрада за време на инцидентите кои се случија на третолигашкиот фудбалски натпревар помеѓу Етникос и Иродотос на 14 септември. Во навивачката пресметка во која учествуваа околу 30 навивачи, Кацулис бил погоден со камен во глава и бил веднаш префрлен во болница во Атина, но по тешките повреди тој синоќа почина. Грчката влада одлучи […]

Тренер на Челси во Нигерија бил третиран како затвореник и закачил ебола

Младиот шкотски стратег заминал во Нигерија со богато CV, како поранешен тренер во младинскиот погон на Селтик, Глазгов Ренџерс и Челси, а во Нигерија му понудиле да тренира 60 фудбалери на возраст од 12 до 22 години во интернационална младинска академија. Условите биле годишна плата од 32.000 евра, голем стан и приватен шофер кој истовреме […]