БАСНА

И убаво поле веднаш до неа, идеално тука живеат и дивите и питомите животни, можеби и цели два милиона. И имаше во шумичката и полето, кога правилно би се распределило, место за живеалишта и храна за сите. Море, дури и за луксуз имаше за оние полакоми животни, ако не се претерува и во него. А […]

Нивниот сон

Еве ме конечно. Верувам, моите редовни читатели а и некои од вас,  приметиле дека ме нема на насловна, дека отиде мојата бавча во мирување наместо на првата страна. Простете што доцнам, а доцнам од две причини. Првата, ме фати празничната гужва и многу патувања, а втората, од цела таа гужва и немање време за пишување, […]

Металург убедливо поразен на екскурзијата во Париз

По големиот триумф против Ла Риоха минатата сабота, ракометарите на Металург вечерва во Париз играа уште еден натпревар кој ќе им донесе големо искуство во кариерите на младите ракометари. Металурзите растеретено влегоа во дуелот со ПСЖ и со головите на Димовски и Вугринец се држеа до 11′ минута. Од тој момент парижаните се одлепија на […]

Осврт на осмото коло на Бизнис Лигата

ТОП стрелци: 1. Александар Трпковски (Eurolink) – 4 гола 2. Горан Новакоски (Montenegro) – 3 гола 3. Горан Манов (Sistina) – 3 гола 4. Влатко Причков (Македонски Телеком) – 3 гола 5. Борче Василев (Лукоил) – 3 гола Голман на колото – Амел Аломеровиќ (Sistina) Тренер на колото – Васко Стефанов (Лукоил) Екипа на колото – Лукоил […]

Атланта го прегази Шарлот, агонија на Филаделфија

Атланта Хокс стигна до деветтата победа оваа сезона откако го прегази Шарлот со 30 поени разлика. За Хорнетси ова е деветти пораз во низа. Победата ја најавија уште во првото полувреме кога имаа висока предност од 64:28. Пол Милсап беше најефикасен со 18 поени и 6 скока, а Мајк Баденхолцер за прв пат оваа сезона […]

Вардар – Работнички во 17:00 и ПСЖ – Металург во 19:00

(ФУДБАЛ) Примера: Атлетико Мадрид – Депортиво, 12:00, СПОРТКЛУБ 1 (Играј на Типстер) (ФУДБАЛ) Лига 1: Бордо – Лил, 14:00, АРЕНА СПОРТ 2 (Играј на Типстер) (ФУДБАЛ) Премиер лига: Саутемптон – Манчестер Сити, 14:30 СПОРТКЛУБ 1 (Играј на Типстер) (КОШАРКА) Германска лига: Олденбург – Алба, 15:00, СПОРТКЛУБ 2 (ФУДБАЛ) Белгиска лига: Андерлехт – Клуб Бриж, 15:00, […]

Олимпија подобра, седми пораз за МЗТ Скопје

Кошаркарите на МЗТ Скопје никако сезонава да врзат 3 победи во серија. По триумфите над Игокеа во Јадранот и Струмица во домашното првенство, „металците“ поразени се враќаат од Љубљана. Освен првото водство на почетокот со тројката на Иван Маринковиќ, Скопјани цел натпревар бркаа негатива против Олимпија. Првите 10 минути завршија 18:4. Словенечкиот состав настапи без […]

Вардар го врати победничкиот ритам во ЛШ

Игор Караџиќ и Тимур Дибиров реализираа на самиот старт на последниот меч за Црвено црните во „Јане Сандански“ за 2014 година. Во 4 минута нашиот тим оствари водство и од три гола разлика, но ракометарите на Целје возвратија и стигнаа до 5:5. Се играше многу брз и ефикасен ракомет со агресивна одбрана, а во 12 […]

Исчезнатите 43-ца

Обвинувањата се дека полицијата дејствувала по барање на локалниот градоначалник, и киднапираните студенти ги предала на Гуерерос Унидос картелот, кои најверојатно го извршиле масакрот. По ова започнаа масовни демонстрации низ Mексико, а во главниот град на сојузната држава Гуереро беше запалена зградата на владата. Ова е приказната за нив:[video:https://www.youtube.com/watch?v=0jt-urgNN3A]