Не издржа срцето на соиграчот на Абдурахими

24 годишниот Мертенс кој настапуваше во Локерен заедно со македонскиот репрезентативец Бесарт Абдурахими, доби срцев удар на натпревар меѓу резервните тимови на Локерен и Гент, одигран во понеделникот. Лекарите 30 минути интервенираа на терен, а потоа тој три дена лежеше во кома во критична состојба, по што почина попладнево. Белгискиот дефанзивец одигра вкупно 101 натпревар […]

Ципрас во земјата на чудата

Никогаш не мораше вака да биде. Во времето кога Ципрас и левичарската Сириза дојдоа на власт во јануари, веќе стана возможен нов компромис ориентиран кон раст. Дури и најзакоравените германски поборници за штедењето – и секако канцеларката Ангела Меркел – почнаа да ја разгледуваат својата позиција, признавајќи ги неспорно спротивните последици што нивните политики ги […]

Чија си?

Никогаш не сум си се замислувала млада невеста. Не сум замислувала како може да изгледа мојата свадба, каков би бил мојот фустан, ниту пак некогаш сум можела да се замислам во бел превез и долги плави коси, со фустан што се влече. Не сум ги замислувала моите свадбени цвеќиња, ниту сум сакала да ме земаат […]

Денот кога Моника Селеш беше симната од врвот со нож

На турнирот во Хамбург одигран на 30 април 1993 година, Селеш водеше 2:0 во сетови против Бугарката, Магдалена Малеева, но за време на една од паузите еден од гледачите ја нападна со нож и ѝ направи рана длабока 1,5 см. Популарната тенисерка тогаш имаше 19 години и беше прва на ВТА ранг листата од септември […]

Апел за Орнела

Последниве две години беше изложена на тешки цитостатски хемотерапии кои за жал не беа доволни за нејзино излекување. Орнела треба ИТНО да започне терапија со лек Brentuximab кој ќе биде набавен од странство. МОЛИМЕ ЗА ПОМОШ, ЗА ХУМАНОСТ! ДОНИРАЈТЕ ПАРИЧНИ СРЕДСТВА ЗА ДА И ПОМОГНЕМЕ НА МЛАДАТА ОРНЕЛА! ДОНАЦИСКИ БРОЕВИ:С-КА ВО КАПИТАЛ БАНКА:• 330100250570095 МКД-денарска• […]

Првите 100.000 корисници

Младиот компјутерџија е Марк Закерберг, кој на прашањето од Булсај, дали “Дфејсбук” ќе биде следната голема работа, одговара: “Кога прв пат го стартувавме сервисот се надевавме на можеби 400 или 500 луѓе… па кој знае што ќе биде следно? Може да направиме и нешто кул.” По ова тој на водителката и објаснува што прави и […]

Победници од литературниот конкурс ЕВА

Наспроти очекувањето дека после третото од 162 пристигнати дела ќе нè фати сафра, бевме изненадени од нивото и креативноста на пристигнатите дела. Тие беа на слободна тема, на англиски или македонски јазик, по избор на учесникот. Сепак јас, Зорица Петкоска (писател и преведувач), Јурак ОТ Петроф (писател) и Ева Нединковска (менаџер на Центарот за обука ЕВА […]