Шаќири близок со Имамот што регрутирал терористи?

За време на својот одмор на Косово, офанзивецот на Интер се сретнал и се поздравил со Имамот на Приштина, Шефкет Красничи кој во септември минатата година беше уапсен за ширење на меѓународен тероризам и верска омраза.  Навивачите на Интер и швајцарската јавност се запрашале што прави Шаќири со човек обвинет за меѓународен тероризам, пишува швајцарскиот […]

Дизни ќе прави филм за Дарвин

Периодот на којшто ќе се однесува филмот е оној на неговите патувања пред да ја напише „За потеклото на видовите”, кога со Бигл, почнувајќи од 1831 па во следните пет години, ги поминал Јужна Америка, Австралија и Јужна Африка. Експертите и наследниците на британскиот природонаучник, „татко на еволуцијата”, го поддржуваат проектот, со образложение дека приказот […]

Што значи добар настап на голем турнир

Кондогбија е платен 35 милиони евра, Дибала 32, Бака 30, Бертолачи 20, Манџукиќ 19. Дармијан и Алан се проценети на 20 милиони а Сапонара на 15.   По синоќешниот настап против Перу, навивачите на Наполи се прашуваат колку сега вреди Еду Варгас? 25-годишниот шпиц одигра фантастичен натпревар во полуфиналето на Копа Америка против Чиле, даде […]

Твитер за трансферот на Антиќ

За трансферот на Перо голема статија посвети и францускиот L’Equipe Костас Слукас и Перо Антиќ се најновите засилувања за Фенер:[media file=”/files/offside/2015/06/30/fenerinmacivarontwitterperoantickostassloukash.webm”]

Мишко Ражнатовиќ: Перо две години во Фенербахче

Перо Антиќ ја напушта НБА за да му се придружи на Фенербахче на две годишен договор со опција за уште година, е последниот твит на човекот кој е најзаслужен што го видовме првиот Македонец кој заигра во НБА лигата. За сега други детали за трансферот нема. Како слободен агент Антиќ неодамна изјави дека сè е […]

Дома е онаму каде што стануваш кратковид

Источна Азија се соочува со досега невиден пораст на кратковидост. До пред 60 години во Кина кратковиди биле 10-20 проценти од популацијата. Денес такви се 90 проценти од тинејџерите и младите. Сеул е најлош: фрапантни 96,5 проценти од сите 19 годишници имаат миопија. Не толку драматично но и во остатокот од светот има пораст на […]

Дабл-дабл на ЕК: Укинување роаминг и гарантирање на нет неутралност

Комисијата веќе цела деценија се бори со цената на роамингот. По нивни бројки цената на СМС и мобилниот интернет во споредба со 2007-ма е пониска за 80%, а интернет во роаминг е поевтин за 91%. До крајниот рок (15-ти јуни 2017-та) операторите треба да исполнат повеќе технички услови што би до дозволиле укинувањето на роамингот, […]