Зошто ако успееш „на среќа“ не ти се брои?

Кога ќе успееме во нешто не сме баш подготвени, или дури сме и засрамени да признаеме дека среќата одиграла улога во тоа. Ја негираме улогата на среќата бидејќи тоа прави да изгледаме како цело време да сме имале контрола над ситуацијата, која без тоа би имала поинаква завршница. Но по истата аналогија, или по принципот […]

Рио 2016-та, Олимпијада во канализација

АП нарача студија на нивоата на вирус и бактерии во водите од локации каде следната година треба да се одржуваат олимписки настани – заливот Гуанабара (едрење), плажата Копакабана (пливање) и езерото Родриго де Фреитас (кану и веслање). Тестовите покажале дека “она што таму го има во основа е непреработена отпадна вода.” Дел од проблемот е […]

Кој им го украде пехарот на жените од првиот ФА куп?

Суе Лопез играше на првото финале од ФА купот на мечот Саутемптон – Стевартон и Тистл 4:1, а пехарот исчезна на крајот од 70-те години. „Се сомневаме дека го зема некоја од играчите и дека го однесе во некоја кабина со трофеи и сè уште мислам дека е некаде тука во близина. Во сред мисија […]

Август на HBO

ФИЛМСКИ ПРЕМИЕРИ Снимен според истоимениот бестселер на авторката Гејл Форман, филмот „Ако останам“,  е приказна за животот, љубовта, музиката и надежта која не смее да нè напушти ни во најтешките моменти. Екранизираната приказна на Р.Ј. Картер ќе се емитува на 2. август во 20:05 часот. Животот на младата Мија (Клои Грејс Морец), после сообраќајната несреќа […]

Нови документарци за тројца славни музичари

„Под влијание” (Under the Influence) На 18 септември на Нетфликс премиерно ќе биде прикажан филм за славниот гитарист на Стоунси. Тоа е истиот ден кога Ричардс ќе го објави неговиот прв соло албум по повеќе од 20 години, под наслов Crossyed Heart (Разроко срце). Режиран од оскаровецот Морган Невил, за филмот се вели дека ќе […]

Како богатите родители ги растат богатите деца

Тие се сложни дека околината е клучен фактор. Кај децата израснати од биолошки родители, корелацијата меѓу богатството на децата и идното богатство на децата е силна, со коефициент од 0,33 (коефициент 0 значи дека богатството на родителите нема никакво влијание на богатството на децата, а корелација од 1 значи дека тие се идентични). “Овие бројки […]

11 годишник со аматерски тим му извади реми на Болтон

Среќникот е 11 годишниот Даниел, голем навивач на нисколигашот Фајлд кој ги собира топките зад голот и кој беше прекомандуван на тренерското столче и тоа на пријателски меч против второлигашот Болтон. Даниел спремаше тактика, одржа прес конференција и направи измени, а со тим кој е за четири рангови подолу од Болтон успеа да одигра 1:1. […]

Наташа Андонова – врвна фудбалска амбасадорка

Кога голем дел од девојките се одлучуваат за ракомет, одбојка или пливање, ти се одлучи за најпопуларниот спорт на светот. Што влијаеше да се решиш да играш фудбал? Како почна сè? На мали години одев на тренинг со татко ми бидејќи и тој играше фудбал а кај мене имаше желба и љубов кон овој спорт. […]