Молк на Калдерон, Јувентус ја преслуша Севиља

Група А:   ШАХТЈОР – ПСЖ 0:3 (0:2) /Орие 7′, Луиз 24′, Ибрахимовиќ 90’/[media file=”/files/offside/2015/09/30/shaktardonetskvspsg0-3allgoalshighlights2015hd.mp4″]   МАЛМЕ – РЕАЛ МАДРИД 0:2 (0:2) /Роналдо 29′, 90’/[media file=”/files/offside/2015/09/30/malmo0-2realmadridallgoalsandhighlightschampionsl.mp4″]   Tабела: Реал 6, ПСЖ 6, Малме 0, Шахтјор 0   Група Б:   МАН. ЈУНАЈТЕД – ВОЛФСБУРГ 2:1 (1:1) /Мата 34′ пен., Смолин 54′ – Калигури 4’/[media file=”/files/offside/2015/09/30/manchesterunited2-1vflwolfsburgallgoalsandfullhig.mp4″] […]

Им верувате ли на освртите на задните корици на книгите?

„Блурб”, како што се нарекува на англиски, е краток опис на книга, обично напишан на задната корица, чија цел е да ја изрекламира, и во крајна линија да ја продаде. Џингл-рецензијата (да ја наречеме така на македонски, во недостаток на подобар збор), секако треба да биде ударна, пофална и по можност потпишана од некој веќе […]

Историјата на Реал Мадрид во Шведска почнала со риболов

Вечерашното гостување на Реал Мадрид против Малме ќе биде нивниот прв официјален натпревар против екипа од Шведска. Кралевите досега гостувале во две скандинавски земји, но никогаш до сега не се паднале со шведски тим на меѓународните натпреварувања. Во Норвешка играле против Мос, Молде и Розенборг, а во Данска против Одензе и Копенхаген. Од досегашните искуства […]

Ставете очила за сонце, игра Мега

Со драстично изменет состав од лани, кошаркарите на актуелниот шампион на Македонија ќе играат во регионалната лига. Во првото коло, Металците гостуваат во Љубљана против Олимпија.   Најголемо внимание пред почетокот на сезоната предизвика промоцијата на дресовите на Мега Лекс, екипа која ќе отвори утре вечер против Црвена Звезда. Сопственик на Мега е Миодраг Ражнатовиќ, […]

СТАРЕЦ МИРНО СПИЕЛ ВО БОЛНИЧКИОТ КРЕВЕТ, СЀ ДОДЕКА НЕШТО НЕ ГО КАСНАЛО

Текстот во рубриката Стигнавме на дното е преземен без интервенции од порталот A1. Недопустлив скандал изби во новиот дом за нега на стари и тешко болни пациенти во Виена. На крајот од минатиот месец, глушец гризнал пациент на неколку места на десната потколеница. Тој пациент боледувал од болест на белите дробови и е врзан за […]

Апетитот во кариерата на Адел Тарабт

Адел Тарабт би можел да биде продаден од Бенфика, по само четири месеци во португалскиот шампион.   26-годишниот Мароканец во јуни потпиша 5-годишен договор со Бенфика, откако КПР одлучи да го раскине договорот со него по испаѓањето од Премиер лигата. Адел Тарабт играше и за Милан, пружи неколку добри партии на Сан Сиро, но тоа […]