Економската цена на стравот

Економистите немаат некоја издржана равенка за предвидување на економските последици од нападите, единствено ги имаат примерите од претходните вакви случаи. По нападите од 11-ти септември, бројот на патници на домашни летови во САД паѓа за 10%, а на меѓународните уште повеќе; по нападите во Мумбај од 2008-ма, страда туризмот во земјата; според економистот нобеловец, Гери […]

Напаѓачот кој е подобар оваа сезона од триото на Барселона

Ариц Адуриз од Атлетик Билбао има 34 години и статистика за која би се тепал секој шпиц. На 23 меча оваа сезона на сите натпреварувања постигнаа 20 гола, 10 во Ла Лига, 4 во домашните купови и 6 во Лига Европа. Во 2012-та по трет пат се врати во Билбао, а како старее му оди […]

Осврт на осмото коло од Бизнис Лигата

Во рамките на осмото коло од Телеком Бизнис Лигата на Македонија беа одиграни осум натпревари во кои се демонстрираше доста атрактивен фудбал кој изобилуваше со уште поатрактивни потези. Во ваквата игра, која донесе и победи со убедива гол разлика, се истакнаа следниве поединци, кои секако допринесоа за победа на своите компании: Стрелци на колото: 1. Петре Даиловски […]

Првиот меѓународен фудбалски натпревар

Историјата на меѓународните фудбалски натпревари во аналите на Светската куќа на фудбалот почнуваат да се испишуваат на денешен ден пред точно 143 години или поточно во 1872 година. Мечот го закажел Шкотска и Англија на стадионот Хамилтон Крешент во Патрик каде се играло крикет, а стартот доцнел 20 минути поради густа магла. Присутните 4.000 гледачи […]

Кога Брајан Ино го сретна Варуфакис

Пред неколку дена, кога Варуфакис учествуваше на дискусија со Жижек и Асанж во Лондон (за која пишувавме тука), тој најде време да се сретне со другар му Ино. Гардијан го „прислушкуваше” нивниот муабет, а потоа го објави, таков, сечен и лепен. Еве делови од него: Б.И.: Како стигна тука? Ј.В.: Одев од Ватерло до Марбл […]

Непријателот на мојот непријател е Курд

Откако со распоредувањето на С-400 против-воздушните проектили Русија наметна забранета зона за летање над Сирија, сега Москва започна поблиска соработка со Сириските курдски сили (YPL). Ова е група која е главната воена копнена сила на американската коалиција во Сирија, а во исто време група која според Турција (исто така членка на оваа коалиција) е “терористичка”. […]