Јајца Бенедикт

Со ова јадење се запознав во Америка. Секогаш се служи на нивните таканаречени бранчови. Бранч е еден вид шведска маса, по нашки, што се служи во ресторани, обично во недела. Бидејќи се служи покасно од доручек, а фаќа дел и од ручек од таму е дојдено и неговото име brunch или комбинација од breakfast и lunch. […]

Златен медал за моќната Германија

Иако важеше за фаворит, Шпанија тоа не успеа да го докаже тоа на теренот во ниту еден момент од финалниот меч. Тоа се покажа уште по првите 30 минути, нетипично неефикасни за Шпанците кои постигнаа мизерни 6 гола, а примија 10.   Арпад Штербик во стартните неколку минути од мечот имаше 3 интервенции и беше […]

Македонија против Чешка за пласман на Мундијалот

Во јуни годинава, најдобрите македонски ракометари ќе одиграат двомеч од кој подобриот ќе чекира карта за планетарниот турнир кој ќе се одржи во неколку француски градови. Чесите ни се добро познат ривал, затоа што со нив игравме на Европското 2014-та во Данска кога ремизиравме 24-24, а подобри спомени нашите ракометари носат од дуелите во квалификациите […]

По што навивачите ќе го паметат Немања Видиќ?

Црвена Звезда Во тимот од Белград, Видиќ дошол на неполни 15 години и до 23 години стекнува големо искуство. Звезда го позајмува во Спартак Суботица, освојува титула со белградскиот состав и два купа и станува капитен. Во негова чест се сними и филмот „Артиљеро“ кој раскажува приказна за едно момче кое сака да го врати […]

Четири кецови и два меча 3+

Феенорд – Ден Хаг 3+ (14:30 сабота, Холандија 1) Наполи – Емполи 1 (15:00 недела, Серија А) Гимнастик – Тенерифе 1 (17:00 недела, Шпанија 2) Клуб Бриж – Локерен 3+ (18:00 недела, Белгија 1) Гент – Васланд 1 (20:00 недела, Белгија 1) Кориентес – xv de piracicaba 1 (20:00 недела, Бразил 1) Играјте Типстер

Грчки фудбалери седнаа на трева и молчеа две минути

Фудбалерите на АЕЛ Лариса и Акарнаикос, кои се дел од втората грчка лига одлучија да се обединат во знак на солидарност на стадионот во Лариса.   Нивниот гест беше предизвикан од неодамнешните трагични настани кои се случија во близина на грчкиот остров Самос каде се удавија 26 мигранти.   Кога судијата означи почеток на мечот […]

Како СССР го претрка САД до Месечината

Иако наративот околу вселенските успеси на Земјата се фокусира на тоа дека САД први успеваат да однесат човек на Месечината, советската Луна 9 станува првото вселенско летало создадено од човек кое успешно слетува на Месечината, и тоа на 31-ви јануари 1966-та, 3 години пред мисијата на Аполо 11. Идејата за носење човек на Месечината е […]