Стартува „Музички Куп 2016“

На првиот турнир во мал фудбал помеѓу музичари право на настап имаат: музичари, бендови, пејачи, текстописци, аранжери, продуценти, музички новинари, танчери и играорци.  „Целта на овој настан е пред сè, забавата и дружењето. Идејата ми дојде кога видов колку мои колеги музичари го сакаат, го следат и го играат фудбалот. Преку овој турнир ќе и […]

Супермаркетот за храна со минат рок

Се работи за дански бренд супермаркети по име ВиФуд, чија прва продавница е отворена на 22-ри февруари во Копенхаген. Политиката е дека целата храна во супермаркетот е најмалку 50% поевтина отколку во регуларна продавница. Освен поевтината храна за луѓето со помал буџет, цел на проектот е и да се намали количината на храна која се […]

Децата кои заиграа во прв тим поради Ван Гал

ЏЕСИ ЛИНГАРД (1992) – Деби во Премиер лигата против Свонси на 16 август 2014 Лингард кој почна да се кали во Манчестер од 7 години мораше да биде многу трпелив за првата шанса. Беше позајмен во Лестер, Бирминген и Брајтон пред Ван Гал да му даде шанса во првото коло против Свонси. Крилото се повреди […]

Кога претседателските кандидати би биле џез мелодии

Неговиот нов албум се вика „Трка за Белата куќа” и тој ги истражува личностите на четирите кандидати (Хилари, Доналд, Берни и Бен)  кои се во игра за иден претседател на САД. Парчето посветено на Трамп се вика, не без иронија, „Повторно (целосно сам) правејќи ја Америка голема”. Почнува со свиркање од уста, што треба да […]

Калкулантската ЕУ и проблемот со тостерите

Аферата е позната како “тостергејт” и се однесува на планот за елиминација на енергетско неефикасни тостери и електрични бокали кој е одложен само за да не се разгори анти ЕУ расположение во пресрет на јунскиот референдум во Велика Британииа за останувањето или напуштањето на ЕУ. На листата се и мобилни телефони, фенови, лифтови, сушачи за […]

Како го вежбаше Крис Рок монологот за Оскарите

Според човекот што ги закажува комичарите во клубот, Адам Егет, некои од настапите на Рок биле по 15 минути, а некои траеле и по половина час. Сето ова кулминира во саботата вечерта кога заедно со Рок во клубот настапиле и Луи Ц.К., Дејв Шапел, Дејн Кук и Марк Марон. Егет објаснува дека од првиот до […]