Патриидиотска читанка за почетници

 Што кој мој да пишувам, си мислам у себе додека зјапам у насловнава на Политикин Забавник. Си го купив денес за да летам со мислите назад у детството мое златно, социјалистичко. Кој ги ебе сите оние кои сакаат да мислат само на убер мацедонише демократија. На онаа набожемски демократија од која живи се посравме од страв […]

Подготовки за финалето меѓу Звезда и Марсеј

Нивното патешествие во и до Бари преполно со разни доживувања, занимливости и анегдоти ќе ви го пренесеме во делои. Првиот се однесува на нивните подготовки во време кога било ризично со српски таблици да поминуваат низ Хрватска каде останале без капка бензин. По славниот реванш против Баерн, следните денови ги посветивме на подготовките за Бари […]

Aндерграунд супер-клуб каде музиката го одредува менито

По смртта на Риверс во 2011, Гелб одлучил да ја продолжи традицијата на заеднички свирки, но да направи нејзина гастрономска верзија. Неколку пати месечно тој во Сан Франциско ги отвара вратите на андеграунд клуб наречен „Звук и вкус” (Sound&Savor), каде организира интимни концерти со вечера за само 20 гости. Оброците на менито се исто така […]

„Во фудбалот и животот има нешто повеќе од пари“

Во седмо одделение Куба бил на суд за малолетници. Причина: Играл фудбал во мастики и 20 гроша, победил но награда не добил и започнала тепачка. Мајка му отишла во полиција, ја поддржал и директорот на школото, но судијата одлучил парична казна која што ја платила баба му на Јакуб Блашчиковски.   На 13 години пропушил, […]

Фчерашни, епизода 6

Тука се редовните рубрики со економскиот експерт Тошо Малерот, фенг-шуи советите на Спиро Енергија и временската прогноза на Симе Временски. Бевме и на погребот на Пржинскиот договор. Шестата епизода на „Фчерашни новости” веќе е на „Јутјуб”, а покрај сите овие содржини, во неа е и новиот серијал на емисијата. „У туѓи ципели” со Паника Ми […]

Се подготвува аболиција за Хилари Клинтон?

Откако решителниот директор на ФБИ Џејмс Кими неделава најави опсежна истрага за можни криминали во кои се појавува името на поранешната државна секретарка Хилари Клинтон, нејзини политички советници се убедени дека најдобра опција за неа е таквиот удар веднаш да биде спречен, што е можно ако Барак Обама ѝ понуди превентивна аболиција за сите евентуални […]