Доналд Трамп и неговата армија “стелтови”

Во ситуација кога не толку блиски соговорници одеднаш дискусијата ќе ја свртат на некоја контроверзна политичка тема (а имаат спротивно мислење), повеќето луѓе попрво ќе ги премолчат разликите отколку да влезат во отворен конфликт кој ќе ја подигне температурата на муабетот. Така барем велат истражувања на социјални однесувања на Запад. Зад ваквите помирувачки тактики најчесто […]

Стриминг војната тече забрзано

Голем дел фанови на Френк Оушен беа искрено разочарани кога сфатија дека после 4 години чекање на неговиот пост-гремиевски албум, него можат да го слушнат само на Епл Мјузик. “Сакаш да ми кажеш дека треба да се откачам од Тajдал ако сакам да го чујам тоа? Френк, немам баш јас толку време за тебе”, твитна […]

Стрип за животот на Агата Кристи

Пред некое време пишувавме за необичниот настан од 1926, кога тогаш веќе позната писателка Агата Кристи едноставно исчезнала. Тоа биле 11 денови помеѓу 3 и 14 декември, во кои се одвивала масовна полициска потрага. Откако била пронајдена, таа тврдела дека едноставно ништо не се сеќава. Ова е очигледно интересна приказна, која до сега имаше инспирирано […]

Јуве, Интер и Наполи го отворија чекмеџето

Јувентус ова лето потроши 148 милиони евра за нови играчи, Интер 99,5, а Наполи 88 или вкупно 335 милиони евра само овие три клуба. Италијанските медиуми пишуваат дека со години не се инвестирало толку многу за засилувања во Серија А. Дел од причините за овие големи суми кои се излеаа од касите на големите италијански […]

Погодете кој Прилепчанец е сопственик на ова уникатно фиќо?

Текстот во рубриката Стигнавме на дното е преземен без интервенции од порталот Think24. Oва возило го има само во Прилеп. Лимузината е гордост на сопственикот, а не и е рамнониту едно БМВ. Фиќо кабриолет, ваква легендарна појава не се гледа секој ден, особено ако е спакувана во вака добар производ, направен со мерак и стил. […]

Британски фудбалер во Италија како Германец во шпанско село

Новиот голман на „Торо“ носеше наочари за сонце на кои би позавидел и Марчело Мастројани, и позираше со маица на Граната Ултрас, навивачката група на Торино. Со одлуката да го одбере Торино, Харт стана дел од одбрана, но не секогаш успешна група Британци кои играа на „Чизмата“. Џо стана само 34-от Британец во историјата кој […]