Непреводливости за меѓународниот ден на преводот

Во чест на денот Би-би-си замолило преведувачи од целиот свет да испратат примери за тешко преводливи изрази. Еве некои од нив: Pole sana (свахили) „Ја чувствувам твојата мака“ или „Со среќа“ Зборот „поле“ е и некој вид поздрав и начин за покажување сочуство со некого во разни ситуации. „Поле“ може да се каже на некој што […]

Битолското чупе меѓу 25-те најдобри кампањи на регионалниот рекламен фестивал BalCannes во Ровињ

„Битолското чупе на пат око светот“ е возбудливо патување од серијалот Авантурите на Битолското чупе во  кое децата имаа можност да уживаат на оригинален и креативен начин, преку забава и учење. Многу ми е драго што добрата идеа беше препознаена од страна на жирито и што нашиот успешен проект се најде меѓу најдобрите во регионот“ […]

Франк Де Бур – полковник или покојник

Поминаа шест кола во Серија А, а легендите на „Нераѕурите“ сè уште не го дефинираа Де Бур до крај. На пример, Алдо Серена и Еваристо Бекалоси веруваа дека дека со доаѓањето на новиот тренер, Интер конечно ќе престане да се потпира на мускули, како што се случуваше со Роберто Манчини и сега филозофијата ќе им биде техника, […]

Најнеобичните фудбалски терени

Необичните фудбалски игралишта се наоѓаат во едно згуснато населено место во Бангкок каде нема можности тие да изгледаат правоаголно, па реномирана градежна компанија решила од ограничениот простор меѓу зградите да изведе нешто по свое. Од просторот одлучиле да направат поле за играње фудбал како најповолен спорт во Тајланд, а целта е унапредување на односите меѓу […]

На Гордон Ремзи му забраниле да доаѓа на родителски

Популарниот готвач откри дека добил забрана за одење на родителски средби кај една од неговите ќерки. Признава дека често пати не успевал да стигне на родителските а на таа една на која дошол, му текнало да ја тера класната да се сликаат. Утредента добил писмо од школото во кое се наведувало: “Ве молиме воздржете се […]