Формулата за успешно работење во фудбалот на долги патеки

„Нема подобар селектор за националниот тим од Лев“ Ова е денешната изјава на претседателот на Фудбалската федерација на Германија, Рајнхард Гриндел кој денеска се ракуваше и му честиташе на Јоаким Лев за новиот селекторски договор со Германија. Тоа е изјава која може да биде пример за првите луѓе на сите фудбалски федерации во светот и […]

Сопругата на Ким Јонг-ун 7 месеци ја нема во јавност

Во верзијата според која Ри Сол-ју ја изгубила наклоноста од владетелот, се тврди дека таа се спукала со неговата помлада сестра, Ким Јо-јонг која се повеќе ја сметаат за сива еминенција зад тронот во Пјонгјанг. Јо-јонг минатата година беше назначена за одговорна за Пропаганда и агитација, и нејзина главна задача е изградба на култ на […]

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ доделува нови стипендии

Согласно објавениот јавен конкурс, изборот на стипендистите за учебната 2016/2017 година е усвоен од страна на Управниот одбор на Фондацијата, по предложената прелиминарна листа од Kомисиите за распределба на стипендии. Во составот на Комисиите влегуваат претставници од Фондацијата, од двата факултети, како и претставници од редовите на студентите. Стипендијата изнесува 6.500 денари во текот на […]

Како Микрософт стана Епл, и обратно

Иако првичната реакција беше – Микрософт сега е поиновативен од Епл, како што објаснува Стивен Леви од Бекченел, овој заклучок е премногу лесен, и според него ваквата ситуација е резултат на промена на улогите на двете компании: “ако Микрософт некогаш беше лидер на пазарот на оперативни системи, сега тоа е Епл,” кој го има најпрофитабилниот […]

Човековите права во челуста на пропагандата

За првпат откако беше примена во 2006, Русија го изгуби своето место во ова тело на ОН. 47-те членови на ова тело се географски определени, регионот пополнуваше 2 места, Русија со гласање изгуби од Унгарија и Хрватска. Во врска со човековите права, на Русија подолго време ѝ се препишуваат две сериозни мани: третманот на ЛГБТ […]

Се извинувам, сакав само да бидам Кантона

Познатиот фудбалер на чилеанскиот прволигаш Аудакс Италиано, Себастијан Пол јавно се извини откако полицијата го привела за напад врз навивач на трибините. Пол, кој е аргентински центарфор во саботата по мечот во кој неговиот тим загуби 4-1 од Универзидад Католика по метежот на теренот, се качи на трибините и со нога силно удри еден навивач […]