Сирачето Европа

По победата на Трамп на американските претседателски избори (победа што беше изненадување само за индоктрираните, заведените, залудените или купените), Европа се однесува како сираче што останало без моќниот татко што до сега го држеше за рака и го водеше каде сака. Европа не знае. Европа прашува. Европа мора да дознае. Европа предупредува. Кого? Новиот човек […]

Рагбистите кои јаделе мртви луѓе за да преживеат во снег 72 дена

Приказната на рагбистот Нандо Парадо е толку необична, што 44 години подоцна сè уште се чувствува и се доживува како чудесен. Сега има 66 години, а кога имаше 21 година животот целосно му се промени. На неговата презентација во Лондон тој држеше 90 минутен монолог за неговата смрт која му се појавила пред лице, за немањето […]

Чкембари со топки снег ги гаѓаа судиите

[video:https://youtu.be/Ies7Df0Ia1U] [video:https://youtu.be/W3GFwrp7v2I] видео: Екипа.мк Комитите не отпатуваа на денешното дерби, затоа што управата на Пелистер пратила допис до ФК Вардар дека секторот (ако може да се каже дека е сектор) за гостинска публика ќе се руши поради изградба на нова трибина.  

Шизици, уживајте без ризици!

Како дел од многубројните активности, на 1 декември, во рамките на фестивалот Таксират, во Младинскиот културен центар – Скопје ќе се одржи настан посветен на подигнување на јавната свест за ХИВ/СИДА. Настанот е со слободен влез, а е замислен како збир од повеќе разновидни содржини посветени на оваа тема, меѓу другите и проекции на филмови […]

Од внук му на Ањели нема да биде Ањели

Потегот на Елкан следувал по 2-дневна серија низ Њујорк на погон од дрога и алкохол, придружуван од  ескорт-девојка. Тој сковал план и за време на викендот го контактирал сопственото семејство тврдејќи дека го држат против негова волја и дека човекот што го киднапирал е подготвен да го повреди ако не му исплатат 10.000 долари. Според официјалната […]

Како игра единствениот глув професионален тенисер во светот

За да ги зголемат своите шанси за успех на екипниот јуниорски турнир на Националниот фестивал на спортот во Асана, екипата на сеулското школо Мапо викнала играч којшто живее во градот Чечхон, на два часа од Сеул. Тој се вика Док-Хи Ли и вниманието на тренерите го привлекол уште во основното школо. Играчите на Мапо се […]

Како репортер од Чиле известуваше за Скудетото на Лацио

Облечен во дрес на Марчело Салас кој го носи прекарот „Матадор“, чилеанскиот репортер многу навивачки и емотивно се внесува во прослава на титулата. Со камерманот се пика во подтрибинскиот простор на Олимпико, а од фудбалерите на Лацио бара да го имитираат Салас како ги прославува головите. Фантастично и историско видео. [media file=”/files/offside/2016/11/30/zanderaentertainment-videoraroscudettolazio2000.mp4″]