Како се местат пријателски натпревари на подготовките

Во зимскиот период омилени дестинации на европските клубови се Кипар и Турција. Во познатите одморалишта се полнат батерии за пролетниот дел од сезоната, а обложувачите имаат еден куп пријателски натпревари за типување од „допуна“. Но сомнителноста на конечните исходи на овие пријателски средби отсекогаш била предмет на расправа. Пред неколку дена, Федербет, меѓународната некомерцијална организација која […]

Фудбалерот кој не гледа фудбал, не знаел кои ќе му бидат колеги во Ливерпул

Фудбалерите на Вест Хем врзаа две фини победи по ред против Кристал Палас дома и Мидлсброу на гости, а еден од најзаслужните за тоа е Енди Керол кој учествуваше со три гола на овие две средби. Керол важи за пропадната инвестиција на Ливерпул кој на Њукасл му плати 35 милиони фунти, трансфер кој се случи на […]

Движење за српска Чешка

Проектот е дело на чешкиот анти-муслимански екстремист, Мартин Конвичка, кој сака “Чесите да живеат добро и безбедно како и Србите и да излезат од Европската унија и НАТО”. За оваа цел Конвичка го оформи своето ново движење “7-ма република”, за кое извести директно од Мокра гора. “Ве поздравуваме од Србија, горда и безбедна земја која […]

„Апартхеид? Го знам, добар играч, ќе мора да го чуваме двајца“

КОШМАРОТ НА НОВИОТ ЦИМЕР И ПИШТОЛОТ Една вечер фудбалерот Едилсон заспал како бебе. По тренинзите на Вандерлеј Луксембурго, играчите на Палмеирас можеле да се жалат на сè, освен на замор, така што никој не пател од бесоница. Тоа што Зињо, Еваир и Едмундо претходната ноќ заглавиле во ноќен клуб и не можеле да го издржат […]

Хрватот од Пескара кој со еден потег покажа што е фудбалска професионалност

Дарио Жупарчиќ е херојот на 20-то коло во Серија А. Можеби не важи за познато фудбалско име, ама со ваков пристап кон тренерот, клубот и колегите, па и фудбалот воопшто тој дефинитивно ќе биде користен како позитивен пример за професионалност и лојалност кон тие што го плаќаат. На 15 јануари годинава Пескара имаше тешко гостување […]