Островот со поделено чувство за газда

Двете земји во 1659 потпишуваат договор за негово владеење, кој предвидува дека Франција и Шпанија ќе имаат наизменичен суверенитет врз островот. Па така секој февруари француските власти се среќаваат со своите шпански колеги за да им го предадат владението на островот. Во август секоја година, Шпанците се тие што го враќаат назад. И ова трае […]

Животот на еден судија во НБА лигата

Во светот на НБА судиите ќе ве внесе 37 годишниот Џон Гобл кој се занимава со оваа професија 10 години. На прва изгледа лесно бидејќи имаш привилегија од близу да гледаш атракции и ефективно да работиш 48 минути, ама не оди тоа така лесно. Најважно е да се трудиш за да бидеш што подобар во […]

Агдал + Аптон + Тајген + други за Спортс илустрејтед

Nina Agdal [video:https://www.youtube.com/watch?v=exF8MEbrsfI]   Kate Upton, Chrissy Teigen, Barbara Palvin [video:https://www.youtube.com/watch?v=YQnktj9OYVY] Chrissy Teigen [video:https://www.youtube.com/watch?v=v22WuqW9zpU]   Barbara Palvin [video:https://www.youtube.com/watch?v=bsPhcsEdn1A]   Kate Bock [video:https://www.youtube.com/watch?v=RFsqGgDIHVU]   Samantha Hoopes [video:https://www.youtube.com/watch?v=tN0rvwuOIpU]   Let Hailey Clauson [video:https://www.youtube.com/watch?v=MKcxnUm-ub4] Bo Krsmanovic [video:https://www.youtube.com/watch?v=Uz02b233du8] Lais Ribeiro [video:https://www.youtube.com/watch?v=ed8SN579xNk]   Vita Sidorkina [video:https://www.youtube.com/watch?v=bUIwdHBbZw4] Mia Kang [video:https://www.youtube.com/watch?v=fFPnCB0k38Q]

Лудиот тренер кој не користи телефон и води спартански тренинзи

Фудбалот е живот за Ел Локо (’Лудиот’). Поради саканата игра, Биелса се откажал од политичка кариера, рано ја завршил играчката кариера и долго работел да стане тренер. А мотив му е: „Емоциите на навивачите е суштината на игра“, изјавил еднаш Марсело Биелса по меч на „Бомбонера“. На домашниот стадион на Бока Јуниорс навивачите му свиреле сите […]

Како за фотка од Џони ни побараа 5.000 евра?

Пред некое време на српски портали (види кај Петар Луковиќ) се пишуваше за своевидна фото-мафија, кои смислиле згоден начин да изнудуваат лесни пари од медиуми: заштитиле некои свои фотографии и после чекаат некој да се цапне и да објави нешто од тоа за да го тужат и да бараат баснословни суми за отштета. Обично се […]

Четири натпревари на Лестер кои Раниери ги утна тактички

КОПЕНХАГЕН – ЛЕСТЕР 0:0 – 2 ноември 2016 Најраните знаци на раздорот се случија во ноември во Копенхаген на меч од Лига на шампиони, иронично во градот каде фудбалерите на Лестер беа во оние фенси дресови за Божиќ во 2015-та. Луиз Фернандез беше ставен во одбрана формирана од тројца играчи, тактика која претходно Раниери не […]