Идеологот Трамп?

Не дека Трамп е прв политичар од кого излегла пародија, туку проблемот е што веќе постои тенденција неговите политики да не се сфаќаат сериозно. “Формата на овие политики – растроени Твитер тиради, лажење во лице, расистички и сексистички испади, и директен непотизам – се толку бизарни и одбивни за бирократската класа што тоа може да […]

Двајт Јорк – Фудбалерот поради кој на Фергусон му обелела косата

Кога го претставил него во 1998 година, Фергусон кажал: „Јорк сега е еден од нас. Водете сметка за него како ваш брат.  Двајт бил еден од петте сина на Фултон Јорк, чистач од селото Канан на југо-западот од островот Тобаго. Една јулска вечер во 1974. година, малиот Двајт тргнал со постариот брат Клинт до продавница на […]

Америка веќе не бара соборување на Асад

Американскиот амбасадор во Обединетите нации, Ник Хејли, обелодени дека САД веќе не се фокусирани на соборување на Башар ал Асад од власт. Истото неодамна го сигнализираше и државниот секретар Рекс Тилерсон за време на посетата на Турција: „Мислам дека за долгорочниот статус на претседателот Асад ќе решава ситрискиот народ“, изјави тој. Ова претставува сериозно отстапување […]

Фабриката „Леар“ ќе биде затворена се додека не се разреши случајот

190 вработени веќе се отпуштени од болница, а за многу кратко време очекуваме и останатите вработени да бидат отпуштени од болница. За компанијата „Леар“ ништо не е поважно од здравјето и од благосостојбата на вработените. Ние имаме одлични услови за здравје и безбедност во нашите фабрики. Внимателно ги следиме инструкциите на локалните здравствени власти за […]

Почина авторот на „Анархистичкиот готвач“

Во 2013 пишувавме за тоа дека Вилијам Пауел, авторот на „Анархистичкиот готвач“, кој кога ја напишал во 1971 имал 19 години, бара таа „тивко и веднаш да биде отстранета од слободна продажба и да престане да се допечатува“. Една од најозлогласените книги на минатиот век, од времето на нејзиното издавање е користена како прирачник за правење […]

Фудбалери со елеганција во движење

Паоло Малдини Освен тоа што беше пример за лојалност, поврзаност за еден ист дрес и светска класа на играч, иконата на Милан со број 3 имаше елегантен начин на игра во одбрана кога треба да се чува противникот и едноставно ретко се случуваше да има лош ден. Алесандро Неста Сличен ков на играч беше и […]

Фчерашни, сезона 2 епизода 19

[video:https://youtu.be/vd_4a9YBwao width:665 height:420] Оваа недела, пак, најдобрата забавно-сатирична емисија на македонските телевизии ви носи старо-нови вести: Влада немаме и ништо немаме На цела мака, палмите пресушија Единствена светла точка е што директорот на Платежната агенција на Министерството за земјоделие положи англиски… Нема сомнение дека епизодата 19 ќе понуди 30 минути квалитетно потрошено време во смеење. […]