Замина Сем Шепард

Беше господин човек. Фраер. Еден од најталентираните книжевни гласови на неговата генерација, чии дела ги опишуваа мрачните страни на американскиот семеен живот – сопружници, роднини и љубовници кои се судираат со прашања на идентитетот, неуспехот и илузијата на американскиот сон. Доби Пулицер за „Закопаното дете“ во 1979, а уште две негови драми беа номинирани за […]

Кои беа најдобри стрелци во Серија А, сезона 2000/2001

Во контекст на муабетов, на денешен ден пред точно 17 години, претседателот на Лацио, Серџо Крањоти го купи Хернан Креспо од Парма за тогашни 111 милиони марки.

Македонските навивачи кои за Милан 1.000 пати би возеле по 1.000 км дневно

По пауза од три години Милан се врати на Европските натпреварувања. Првата пречка која треба да ја поминат во квалификациите за Лига Европа е романскиот клуб Крајова со кој на првата средба извадија позитивен резултат од 0:1.   Крајова ги игра европските натпревари во градот Дробета-Турну Северин кој се наоѓа на српско-романската граница. Мечот се играше […]

Зошто ЕУ се напна што САД и воведе нови санкции на Русија?

“Според наше мислење, таквите екстратериторијални ефекти од таквите санкции се спротивни на меѓународниот закон,” објаснува германскиот координатор за транс-атлантски односи, Јирген Хардт. Со новиот пакет санкции американските власти имаат моќ да го спречат развивањето на Северниот тек 2, кој треба преку Балтичкото море да ја снабдува Германија со гас директно од Русија. Изградбата на гасоводот […]