За опрема и патувања ни помагаат пријатели, а целта ни е да го освоиме турнирот

3х3 – Колку време постои Вашата екипа и на кои турнири учествувала? Ивица Глигоровски – „3х3 екипата „Баду тим“ постои скоро 6 години, ние сме единствената македонска екипа регистрирана во ФИБА. По освојувањето на турнири организирани на нашата територија, добивме право, т.н. тикет да учествуваме на Челинџер турнир во Романија. Тоа искуство не може да […]

Зошто лажните вести толку брзо се шират на Фејсбук

На фронтот против лажните вести компании како Гугл и Фејсбук работат на подобрување на своите алгоритми и филтри, како редовен одговор на секој проблем за кој ќе им се побуни јавноста, додека дел од експертите сметаат дека решението е да ја научиш публиката подобро да расудува. Наспроти нив оние што ги изучуваат лажните вести и […]

Португалска колонија слета во Рим

31 август традициционално е последен ден за трансфери и ден кога често се случува да пукне некоја бомба. Но бидејќи имавме две, (Нејмар и Мбапе), веројатно нема да се случи денеска да пишуваме за некој трансфер вреден 300 милиони евра, па фер плејови, па арапски, кинески или испрани пари.   Големо изненадување на трансфер пазарот […]

Што ако Украина се пласира на Светско во Русија?

Украинската фудбалска репрезентација во моментов е четврта во групата И од квалификациите за Светско првенство 2017 и иако никогаш не би признала, не може да се замисли ФИФА да посакува поинакво сценарио. Кризата меѓу Украина и нивниот сосед Русија не покажува знаци дека ќе се реши на време до следната година, а клубовите од двете земји […]

Заврши ерата на огромни гради

  „Не сакав градите да привлекуваат премногу внимание, па си реков, Б е сосема доволно,” вели Арвис од Калифорнија, која има 26 години. На хирургот Т. И. Стивен му пратила неколку фотографии од Џиџи Хадид за пример. „Нејзините гради се слатки, не преголеми, не претерани, а сепак има нешто.” Друга девојка, Мекинли која има 30 години, […]