Премиерна победа на Металург во ЛШ

Македонскиот вицешампион конечно фати ритам, успеа да застане на нозе и да стигне до толку посакуваната прва победа во новата сезона 2017/2018 од Лигата на шампионите.   Избраниците на Лино Червар одиграа храбро и полетно и сосема заслужено го совладаа Спортинг во меч кој не беше лесно да се добие.   Резултатски Металург го имаше под […]

Италијанката што се ожени самата со себе

Фитнес инструкторката Лаура Меси од Северна Италија, уште пред неколку години си дава ветување на себе (и пред пријателите) дека ако до 40 години не најде сродна душа, сама себе има да се ожени. Меси наполни 41 и го остварува ветувањето. Та прави свадба во венчаница од 12.000 долари, со околу 70 гости и торта […]

Амазон има 5.000 луѓе што работат само на Алекса

На почетокот од минатата година Амазон имаше околу 1.000 луѓе кои работеа на уредот Ехо и на виртуелниот асистент Алекса. За годинава бројката е покачена на 5.000 само за Алекса. Без разлика како ви звучи 5.000 луѓе, во рамки на Амазон ова е нешто повеќе од процент од вкупната работна сила на компанијата. Интернет гигантот […]

Најдобриот Ајфон што не треба да го купиш

Уредот хардверски е стандардно унапредување во однос на 7-та, и самиот по себе е одличен телефон и одлично парче хардвер, со набилдани карактеристики и капацитет, и e, како што пишува Бен Син во Форбс, „само мрзлива преработка“ на Седмицата. Додека техниката во Осмицата минува со одлични оценки, дека стварно е напред во однос на најголемиот […]