Крај на супермаркетите?

Унилевер, Марс и другите гиганти за храна и домаќински производи со потпис го најавија своето учество во дигиталната платформа за шопинг која треба да стартува идната година. За потрошувачите тоа ќе значи дека од 2018 година, стотици брендови односно илјадници производи ќе можат да купуваат по пониска цена. Се работи за тн “blockchain“ технологија која […]

Нападот во Менхетн: Луѓе мислеле заебанција за Халовин

Нападот кој веќе e оценет како терористички се случил на само неколку блока од Меморијалниот центар на СТЦ. Со изнајмено камионче лудак влегол од контра правец на велосипедска и пешачка патека и почнал да гази луѓе. Извозел цели десет блока па на крај се забил во автобус, ппо што излегол надвор, викал „Алаху акбар“ и […]

Одлично деби за Ристовски во Лига на шампиони

Група А Базел – ЦСКА Москва 1:2 (1:0) /Петрета 32’ – Џагоев 65’, Вернблом 79’/ [media file=”/files/offside/2017/10/31/baselvscskamoscow1-2allgoalsuefachampionsleague3.mp4″] Манчестер Јунајтед – Бенфика 2:0 (1:0) /Свилар а.г. 45’, Блинд 78’/ [media file=”/files/offside/2017/10/31/manchesterunitedvsbenfica2-0allgoalsuefachampionsl.mp4″] Табела: Јунајтед 12, Базел 6, ЦСКА 6, Бенфика 0. Група Б Пари Сен Жермен – Андерлехт 5:0 (2:0) /Верати 30’, Нејмар 45+4, Курзава 53’, 72’, […]

Тамблр за чудни црно-бели фотографии: Black and WTF

1. Макс Фактор демонстрира „научна направа” – Микрометар за убавина, кој открива дефекти кај женската убавина, невидливи со голо око. Глупости тешки. 2. Најверојатно хауба? 3. Сликата е најдена со опис: „многу си го сакаше мечето.” 4. Машина за правење дупчиња на образите. Се прашувам зошто уште не се продава. 5. Манекенката Моник ван Ворен кугла […]

Пуш пауза или годишен?

Јапонска фирма им понуди на своите вработени зголемување на годишниот одмор како награда за нивното непушење. За оние кои ќе се сврстат во таа група и ќе престанат да земаат паузи за пушење, фирмата им дава екстра шест дена платен годишен одмор. Идејата им дошла од поплака на вработен непушач и се надеваат дека со […]