Прва книга вкоричена во лабораториски одгледана кожа

Исто како што е контроверзно носењето бунди од вистинско животинско крзно, така и користењето животинска кожа за подврзување книги, практика која траела со векови, денес не е особено популарна. Но за оние библиофили кои имаат етички проблем со ова, сега има решение – лабораториски „растена“ кожа. Првата книга вкоричена во колаген од медуза добиен по […]

Анти-наталисти, екстремните вегани што мислат дека не треба да имате деца

„Нашите родители нè носат на светов ама нема тие да го живеат нашиот живот за нас. Нема начин како да се предвиди вашата иднина или иднината на вашето дете – ама за тоа може да се гарантира дека ќе има осаменост, разочарување, фрустрации, стравови, болести, долги работни часови и болка. Репродукцијата и родителството лажно се […]

Документарецот за шведскиот судија чија кариера пропадна во една вечер

*** Ова се само дел од наградите и номинациите кои ги доби краткометражниот документарен филм „Судијата“ (Rättskiparen во оригинал) за шведскиот судија Мартин Хансон: Awards ° 2010 International Sport Film Festival in Palermo, Italy. ~ Best Football Film Award ~ ° 2011 Istanbul International Sport Film Festival in Turkey. ~ Best Film Award ~ ° […]

Навивачите на учесниците на Светско ќе смислуваат слоган за автобусот

Посетителите на официјалниот сајт на ФИФА може да предложат слоган за било која од репрезентациите кои ќе играат на Мундијалот и ако победат, ќе добијат влезница за Светското во Русија. Светското фудбалско првенство во Русија ќе се игра од 14 јуни до 15 јули, а по тој повод ФИФА објави јавен конкурс до навивачите од […]

Делии бараат да се поништи европската титула на Црвена Звезда

Тие бараат поништување на титулата од Бари, како и онаа од Токио каде станаа светски прваци, со што европската круна ќе му припадне на Олимпик Марсеј, а светската на Коло Коло кои беа финалисти. „Управата на клубот вешто низ годините го криеше податокот дека за оваа генерација не играле само Срби. Неодамна е утврдено дека […]