Објавени писмата што генерал Праљак ги напишал пред самоубиството

Писмата се напишани во понеделник 27 ноември, два дена пред објавувањето на пресудата и последователното самоубиство на генералот. Како што пишува Дневник „двете се штури, јасни, без патетики или каква било нерационалност.“ Првото писмо е до семејството и во него Праљак без ни трошка двоумење пишува дека живот како осуденик за воени злосторства за него […]

Зошто за текстилната индустрија е толку тешко да плаќа човечки плати?

Моментално ниту еден глобален текстилен бренд или продавач не тврди дека им плаќа на своите текстилни работници плата од која можат да опстојуваат. Самото дефинирање на плата над границата на сиромаштијата е проблематично бидејќи минималниот приход што му е потребен на еден вработен за покривање на основните потреби (храна, дом, облека, лекови) значително се разликува […]

Панчо од каде ти се чорапите?

Текстот во рубриката Стигнавме на дното е преземен без интервенции од порталот Либертас. Диџеј Панчо од популарното дуо ДНК, ги изненди фановите кога на една журка се појави со ултра модерни и необични чорапи. Панчо, кој е љубител на спортските комбинации, овој пат место чорапи „ Адидас“ облекол интересни шарени чорапи.Не дознавме од каде му […]

Снежна апокалипса во европскиот фудбал

Снег врне во Европа веќе неколку дена, студот однесе неколку жртви, а се затворија и неколку аеродроми ширум континтентот. На 25. февруари играчите на Јувентус и Аталанта излегоа на теренот на стадионот во Торино и се уверија дека услови за фудбал нема. Капитенот Џиџи Буфон последен пат така бел терен видел во Москва кога дебитираше […]

Што ќе му е на Амазон компанија за видео-ѕвончиња од 1 милијарда долари?

Купувањето на компанијата Ринг е втората по големина аквизиција во историјата на Амазон, со што тој доби компанија која веќе е сериозно распространета во САД и Европа. Најпопуларниот производ на Ринг се ѕвончињата за врата опремени со камера и сите придружни „смарт“ додатоци, како сензори, испраќање нотификации, поврзаност со апликации за мобилен и слично. Освен […]

Чарли Вотс: Немам гајле ако Стонси се растурат

Во пресрет на првата британска турнеја после пет години, 76 годишниот Чарли Вотс се произнесе дека не би се потресол ако групата се распадне.  „Ми се маваат тапани, ми се свири со Кит и со Мик и со Рони. За сè друго во врска со Стонси, не сум толку сигурен“. Вотс вели дека не знае […]