Негламурозни правила за лет

На Инстаграм изгледа дека е „богзнае што”, и стварно, има една магија во тоа да си често на пат, затоа што правиш свашта, гледаш свашта и се мешаш со луѓе. Магијата малку како да паѓа во вода кога ќе влезеш пак во авион, пак со досадни луѓе, пак во застоен воздух и пак со храна […]

Тешко е да се патува како инфлуенсер

„На 2 сантиметри од лицето имам игуана и не е баш пресреќна, како што не сум ни јас. Тој што се грижи за неа се обидува да ми ја стави на шеширот, кој очигледно не е доволно голем за овој потфат и без разлика што не ми е страв, не сум воодушевена од идејата дека […]

Мрачната историја на очилата за сонце

Всушност, толку многу не биле јаки што во еден период ги врзуваат со сифилис. Со секс и грев, во време кога сексот и гревот ич не се атрактивни. Векови треба да поминат пред да ги фатат холивудски фаци, па сите да сакаат да ги носат. [video:https://www.youtube.com/watch?v=eSNVK75cjSo]

Писма на препаркирани читатели

Веќе подолго време се паркирам во катната гаража Разловечко Востание, која е стопанисувана од АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката – Скопје. Оваа е таа катна гаража карши Соравиа (доколку некој не знае каде е). Цената за паркинг откога почнав да се паркирам е месечно […]

Учете ги децата да пцујат

Онаа навика децата да бидат поштедени од светот на пцовките е сосема погрешна, тврди Ема Бирн која се занимава со вештачка интелигенција и неуронаука. Зад нејзините зборови се истражувања кои покажуваат дека пцуењето, меѓу другото, ја зголемува искреноста, го збогатува вокабуларот и придонесува за подобро разбирање на јазикот, го подобрува чувството на припадништво меѓу блиските […]

Двајца синови од иста фамилија победија во Лига на шампиони и Лига Европа

Браќата Ернандез се едни од најинтересните во фудбалска Европа. Родени се во Марсеј (Лукас е постар година ипол дена), и двајцата играат за француската фудбалска репрезентација. Тео Ернандез го носи дресот на Реал Мадрид а Лукас Ернандез трча во стројот на Диего Симеоне во Атлетико Мадрид. Лукас Ернандез на 17 мај со Атлетико Мадрид ја освои […]

Како Чезаре му го покажал фудбалскиот пат на Паоло Малдини

Паоло Малдини не е истуркан со врски во Милан поради татко му, колку и да му завидувале многумина. Како почнал во нивната академија во 1978-ма и која е разликата кога тој се запишувал на фудбал за разлика од сега, ќе ви раскаже самиот. „Ќе играш само ако ти оди добро во школо, во спротивно прекинуваш“. […]

Хамбургер е она без кашкавал, јасно?

Кога сред овие неверендинг срања околу Македонија (кои последниве месеци станаа неверојатно гадни и без усул) некаде на интернет ќе прочиташ животна исповед која започнува со: „40 години се расправам со продавачи дека хамбургерот е без кашкавал…“ … ти доаѓа да си заплачеш од тоа во какви прекрасни животни битки ќе можеше да ти мине […]