Твитерџиите за слободните удари на Роналдо

o galo do meu primo parece o cristiano ronaldo se preparando pra cobrar falta pic.twitter.com/idD7UJBtdw — atomic christ (@diegodasro) February 8, 2017 (cc @juliansheasport) pic.twitter.com/nfwMvAkyhM — SimonNRicketts (@SimonNRicketts) June 30, 2018 Ronaldo flexin’ before every set piece #stretchyshorts #hisquadstho pic.twitter.com/173PH5yN2G — Ari Romero (@ari_SOMBRERO) June 30, 2018 Cristiano Ronaldo taking a free kick, 2019. pic.twitter.com/ogASwawsCI […]

На Роналдо и Меси им преостанува да се поздрават на аеродром

УРУГВАЈ – ПОРТУГАЛИЈА 2:1 1:0 Кавани (7 минута) 1:1 Пепе (55 минута) 2:1 Кавани (62 минута) 1 – Luis Suárez’s assist for Edinson Cavani was the only successful pass that he made to the goalscorer in the entire first half against Portugal. Moment.#URUPOR #URU #WorldCup https://t.co/VZQugOCtZv — OptaJoe (@OptaJoe) June 30, 2018 597 – Pepe’s goal […]

Кога Набоков си ги запишувал соништата за да види дали тие ја предвидуваат иднината

На 14 октомври 1964, додека живеел во хотел во Монтре, Владимир Набоков, кого долги години го мачело несоница, започнал необичен експеримент. Следејќи ги инструкциите од делото на британскиот филозоф Џон Дан, „Експеримент со времето“ (1927), тој во тек на осумдесет денови го запишувал сето она што ќе му дошло на сон во тек на кратките периоди кога […]

Јунакот на Франција го донира хонорарот од Светско за деца со посебни потреби

Фудбалерот на Пари Сен Жермен соработува со хуманитарниот фонд Premiers de Cordees од 2017 година. Оваа организација им помага на децата со ограничени можности да се занимаваат со спорт. Килијан соопшти дека сите премии и бонуси што ќе ги добие за настапите на Светското првенство ќе ги даде во фондот. Тој заработува по 20.000 евра […]

Сиво, те сакам сино

Кој ли сините бои ги крои, та на морето сè му прилега и стои. И корал црвен и сепија ќе речеш ете гнои и китови бели и ражи ко штитови цели и јата риби, како птици подводни сиви и риби ко зебри и такви ко тигри диви.   Кој ли сините бои ги крои, та […]

Мбапе ја разби Аргентина, седмица во Казан

Резултати, осминафинале: ФРАНЦИЈА – АРГЕНТИНА 4:3 (1:1) /Гризман 13’, Павар 58’, Мбапе 64’, 68’ – Ди Марија 41’, Меркадо 48’, Агуеро 90’+2/ „Триколорите“ поведоа први во лудиот натпревар, потоа во вториот дел губеа по пресвртот на Аргентина но на крајот Французите излегоа како победници благодарение на неверојатниот Килијан Мбапе. Франција во четвртфиналето ќе игра против […]