Генерација публика

Статистиката и причините за истата ги објави британскиот министер за образование, Демиан Хиндс, кој како своја главна цел си зададе во рок од половина деценија да го преполови бројот на деца кои го немаат достигнато потребното ниво на зборување и читање за нивна возраст. „Скандал е дека имаме деца кои почнуваат да посетуваат училиште а […]

Во Германија не се потребни брендови и хаштагови за верните навивачи и во четврта лига

Фијаското на Германија на Светското во Русија е минато. Таму се мисли и се зборува одново за фудбал и на големо се навива. Бундеслигата се враќа на сцена на 24 август, ама затоа викендов стартуваше новата сезона во трета и четврта лига.   Се разбира дека тоа не е истиот квалитет како што го нуди прволигашниот […]

И жените можат да работат по бандери

Писмото го напишала Зои Кару, која се изнервирала кога видела знаци на кои пишува „Linemen” – кои означуваат дека во областа работат луѓе кои инсталираат или поправаат кабли и бандери – додека одела да ги посети баба и и дедо и во Истбурн. „Зошто на знакот пишува ‘Linemen’, кога луѓето што го работат тоа можат […]

Сличностите меѓу неприкосновените Барселона и Реал Мадрид во ЛШ

Коинциденцијата на успесите на Барселона и Реал во Лига на шампиони од 2006-та:   – И двата шпански гиганти во последниве 12 години одиграа по четири финалиња и ги победија сите четири.   – И двете екипи успеаа да стигнат по осум пати во полуфинале.   – Барселона освои едно финале против Јувентус (2015), а […]

Песната поради која Џорџ Харисон заврши на суд

„Секој пат кога ќе пуштам радио слушам Oh my Lord“, изјавил Џон Ленон откако песната на неговиот колега Џорџ Харисон се искачила на врвовите на топ листите. „Почнувам да мислам дека навистина има Господ“. Заедно со албумот на кој се наоѓа, All Things Must Pass, My Sweet Lord ја зацврсти репутацијата на „тивкиот“ член на […]

Љубовно писмо до црвениот кармин

Сум имала десетици афери од тогаш (Paloma Picasso Mon Rouge, Mac Lady Danger, Revlon Fire & Ice, Nars Le Palace, Bobbi Brown Old Hollywood) и безбројни „врски за една ноќ”, од боја на светла булка, до најдлабока, крв-црвена; од скапи до евтини. Но кој и да го ставав на себе, ефектот е како некој да ме […]