Жени што малтретираат други жени на интернет

Имавме „Мајки што малтретираат други мајки на интернет”, и имавме (многу важно!) објаснување зошто тоа така бива. Ова можеби би било втор дел, ама не сме сигурни дали луѓето што ја гњават конкретно оваа мајка се исто така мајки, или се едноставно сељачишта, без разлика дали се родители или не. Инаку, како што почнува и оригиналниот […]

Ромањоли од трагичар до херој против Џенова

Несреќниот автогол на Ромањоли Херојскиот во 91-ва  [media file=”/files/offside/2018/10/31/streamja-simplevideosharing.mp4″] Вреди да се издвои и голчиштето на Сусо со кое го отвори резултатот [media file=”/files/offside/2018/10/31/streamja-simplevideosharing-1.mp4″]

Посетете ја Месечината со Лори Андерсон

Лори Андерсон уште во 2003 стана првиот резидентен уметник на НАСА, па неа ѝ се падна честа и прва да тргне со проект за одбележување на годишнината од стапнувањето на Месечината. Така, од септември до јануари 2019 во Музејот на модерна уметност на Луизијана таа ќе претстави нов ВР проект, под наслов „Месечината: од внатрешни светови […]

Освојувачот на Светско првенство Винченцо Јаквинта осуден на 2 години затвор

Светскиот шампион со Италија од 2006 во декември 2015-та бил обвинет за поседување оружје и инволвираност во работењето на Ндрангета – најозлогласената мафија во Италија. Јакинта (38) од судот излегол викајќи: „Срамота, ова е смешно“! Во мај годинава обвинителството барало шест години за Јаквинта а 19 години за татко му кој исто бил дел од криминалната група. […]

Фудбалскиот тим е како оркестар во кој не е секогаш крив диригентот

63 годишниот стратег од Шпанија кој во моментов е ангажиран во Кина, го тренираше Реал од декември 2005-та до јуни 2006-та во период кога играа Раул, Роналдо, Зидан, Бекам, Карлос и компанија. Тој е последниот тренер поставен во првата ера на Перез. На почеток му одеше добро, но потоа загуби 6:1 од Сарагоса во Копа […]

100 размени на територии по туѓ грб не болат

Од лондонските канцеларии на ФТ размената на територии изгледа сосема логично и безболно, а од хепиендот Србија и Косово ги дели само едно техничко прецртување граници (Гугл мапс ќе апдејтира за кратко) што пак ќе им ги реши сите проблеми и неповратно ќе им го трасира патот кон ветената иднина. Подалеку од канцелариите на ФТ […]

За љубителите на теории на заговор – чуден гол од Русија

        View this post on Instagram                   Те же ворота, та же минута, тот же соперник. Роман Локтионов повторил гол в ворота владикавказской команды спустя 7 лет ?? #ВолгарьСпартакВл A post shared by Футбольный клуб «Волгарь» (@volgar_fc) on Oct 28, 2018 at 9:08am PDT

За наградата гол на годината Пандев се јаде со голман

Горан Пандев пред пет дена беше на четвртата позиција според бројот на гласови во изборот за гол на сезоната 2017/2018 во Серија А. Но фудбалската јавност се повеќе смета дека победник треба да биде токму тој и со нивна помош сега е втор. Во конкуренцијата на 12 номинирани голови за Пандев до сега гласале 18% […]