Микрософт стана визионерската компанија, а Епл се заглави во еден производ

Успехот на Микрософт во основа е во тоа што најде што да прави сам со себе и со тоа ги привлече инвеститорите и нивната доверба. „Под Надела, Микрософт го најде свој следен повик. Тие на големо се кладеа на клауд услуги, и сега тоа им се исплаќа. Во меѓувреме, во Епл, Кук ги остави акционерите […]

Звучен дизајн на хорор филмови наменет за оние со нарушен слух

Самсунг Нордикс, во соработка со рекативната агенција Вендерфалк, продукциската компанија Чимни и звучниот дизајнер Пер Сундстром, го редизајнирале филмското искуство за шведскиот романтичен-хорор филм (и таков жанр имало!) „Пуштете го вистинскиот“ од 2008, а по повод десетгодишнината од неговата премиера. Генерално, се работи за нагласување на бас-фреквенциите, така што филмското аудио може да се почувствува […]

Махер и малер на колото

Махерот: Малерот: Ако имате добитен тикет или ако една ве зафркнала, пишете ни на Фејсбук или на tipster@trendolend.mk. Тикетите праќајте ни ги по секое тековно коло, ги објавуваме во понеделник и петок.

Неостварливиот сон на неповторливата Југославија

Политиката и спортот од секогаш било нагласено дека мораат да бидат две одвоени категории, но историјата покажува дека тие често пати знаат да се измешаат, обично на негативен начин. Иако на војната во поранешна Југославија од ден на ден и се појавуваше се посилен пламен, таа 1992-ра година сите фудбалери беа на куп: Срби, Црногорци, […]

Нова волшебна кореографија во Франкфурт

Навивачите на Ајнтрахт нè почастија со уште еден јак перформанс во Лига Европа: пред домашните натпревари со Лацио и Аполон, трибините на „Комерцбанк Арена“ изгледаа чудесно, а така беше и синоќа против Марсеј: Best fans in the world!?????? #SGEuropa pic.twitter.com/wJ4I8yTksk — Eintracht Frankfurt (@eintracht_eng) November 30, 2018 One more on Eintracht Frankfurt! Just brilliant! pic.twitter.com/WWnFnGygKv — […]

Ривер – Бока на Бернабеу во Мадрид, ама навивачите не сакаат таму

Јужно-американската фудбалска федерација Конмебол решил да стави крај на шпекулациите дека реваншот од финалето на Копа Либертадорес ќе се игра те во Парагвај, те во Уругвај, те во Русија. На крајот – двата најголеми аргентински клуба ќе се судрат на „Сантијаго Бернабеу“ во шпанската престолнина на 9 декември (недела) Претседателот на Бока Јуниорс барал службена […]

Холандска железница ќе плаќа отштета за парите што ги заработила од транспортирање Евреи во конц-логори

Ова е прв случај на железничка компанија да исплати отштета на наследниците на жртви на Холокаустот. Претходно компанијата донираше пари за разни проекти за сеќавање. Не е познато колку точно луѓе ќе добијат отштета и колку точно пари ќе бидат исплатени. Од почетокот на германската окупација во мај 1940 па се до ослободувањето на Холандија, […]