Што се учи од експерт за средување плакари

„Често ми кажуваат – колеги, фамилија, пријатели и дечко ми, па и курирот од АСОС – дека имам премногу облека. Не знам кој им рекол да ја означат мојата колекција како ‘преголема’, ама на крајот на претходната година, веќе немаше бегање. Знаев дека имам проблем.” Вака Едвардс го почнува своето излагање околу авантурата наречена „средување […]

2018-та е за јунакот Марко од Охрид

Марко Пејчиновски на 28 август 2018-та во 10:30 часот наутро влезе во водите на Охридското езеро кај Св.Наум и по 8 часа и 45 минути или поточно во 18:15 со пливање стаса до пристаништето во центарот на Охрид. Па има ли поголема сензација од ова која заслужува да биде спортски настан број 1 на годината […]

Најинтересните спортски фотографии во 2018

Одиме со ред, од почетокот на годината: 6 јануари, Перу. Релито „Дакар“ веќе 10 години се одржува и во Јужна Америка, а таму навивачите од нигде-никаде се појавуваат дури и во пустина 20 јануари, Барселона. Фудбалерот на Еспањол (Хави Фуего во средина) против ривалите од Севиља (Луис Муриел и Стивен Нзонси) – светло и темно […]

Анегдотата за Роналдо и децата кои имале потреба од дресови

Тогаш 25 годишниот Карлос и 21 годишниот Роналдо во очи на Мундијалот пред 20 години, кој го загубија во финале од Франција и кога се обиделе да се одморат од она што им било работа, тие играле фудбал. Ама еве како. „Се спремавме за Светското првенство 1998 во Франција. Завршивме со попладневниот тренинг и отидовме […]

Зошто нормален човек би носел одело на работа?

Пред некое време Кјубан на Твитер потсети на еден свој постар блог-пост во кој пишува „Зошто сум таков хетјер на одела? Не сум хејтер на одела, само никогаш не би можел да замислам добра причина за кој било нормален човек воопшто да носи одело.“ Самиот Кјубан раскажувајќи ги почетоците на својата кариера објаснува дека по […]