Разговор со Жан Пол Готје

Овде зборува за клубови во Лондон, за Мадона, па дури и за неговото плишано мече. Не се смејте, плишани мечиња се многу важна работа, еве земете за пример колку време посветува Москино на своето. Сакал кукла, ама „кукла не е за машки” па на мечето му ставил конусен градник и уште од тогаш како да […]

Чело Алонсо, или како Куба одговори на Мерилин Монро

Чело е родена како Изабел Аполонија Гарсија Хернандез во Камагвеј, Куба во 1933-та. Била балерина во Народниот театар во Хавана, а кога добила тезга во бурлеска-клубот Фоли Бержер во Париз, ја напуштила родната земја за да може да искачува нови висини во кариерата. Според приказната, Чело ги позајмува карактеристичните вртења од бурлеска и смислува движење […]

Како да вежбаш како Кафка

До своите доцни 20-ти, Кафка бил опседнат со вежбање. „Моето тело нема ни ронка сало кое би го надарило со благословена топлина, кое би можело да го одржи внатрешниот оган, нема резерви врз основа на кои духот би можел повремено да се храни себеси над дневните потреби без да ја поремети целината“. Докторите на писателот […]

Саудијците собраа 107 милијарди долари од борбата против корупција

Во оваа тура на „Салман збира“ беа опфатени 87 поединци од кои беа собрани пари, недвижности, цели компании и хартии од вредност. Од овие 87, комисијата на чело со Салман побара да се покрене обвинение против 60 од нив. Чистката започна некаде во ноември 2017, а нејзиното комплетирање се смета како обид на Саудијците да […]

Офсајд лик: Сеск Фабрегас

Сеск Фабрегас е фудбалер од светски калибар кој постојат големи шанси цел живот да се кае за потегот на кој се реши пред 20 дена. На 11 јануари потпиша тригодишен договор за Монако, клубот на кој требаше и треба да му помогне да излезе од бездната. Уствари тој отиде да спаси едно старо пријателче на […]

Го даде ли Барса синоќа најубавиот гол во сезоната?

Контакт со топката во оваа акција за 6-1 имаа: Алења, Видал, Пике, Суарез, Алба и Меси. Аргентинецот го постигна 10-от гол на 8 натпревари по ред: You wont see a more beautiful goal Today.. #BarcaSevilla #Messi #CopaDelRey pic.twitter.com/CPS1tveyzy — Sahil (@CriminalFIFA_) January 30, 2019 Интересно, и покрај апелите на Валверде и Меси навивачите да дојдат во […]