Смртоносната комбинација на идиоти родители со расипани луѓе

Во 2014 самопрогласениот „мајстор хербалист“ (ко да е важно кој ќе те прогласи за мајстор хербалист) Тимоти Мороу почнува да го третира дијабетесот на 13-годишниот Едгар Лопез. Здравјето на момчето за кратко време се влошува, меѓутоа ништо од тоа не е доволно за родителите да го однесат детето на доктор. По некое време тоа доживува […]

Што е точно тоа „креативно“ пишување?

Во францускиот може да се направи разлика помеѓу ecrivain – некој кој пишува „креативни“ текстови, како романописец или поет, и icrivant – некој кој запишува факти, како банкарски службеник или полицаец кој пишува извештај за некој криминален случај. Но каков писател е филозофот? Би можеле да речеме дека филозофот е професионален писател чии текстови можат […]

Како што во цел свет ти треба дозвола за возење, така во Пекинг ти треба дозвола за да купиш кола

Дозволите се извлекуваат во две конкуренции, регуларни возила, за кои се пријавени над 3 милиони луѓе, и електрични возила, за кои се пријавени околу 420.000 луѓе. Лотаријата за дозвола  е нешто подаровна отколку лотарија за пари, ама пак чекањето знае да биде повеќе од 5 години. Мотивацијата зад системот на дозволи е главно еколошка, за […]

Што ако Роналдо има 300 милиони кога не може да седне на раат во кафана како Милко

На 17 декември 1994-та година Македонија ја оствари првата победа од осамостојувањето во еден квалификациски циклус. Се играа квалификации за ЕП 1996 на кои завршивме четврти, а за жал таа прва победа ни беше единствена во група. Македонија – Кипар 3:0, хет-трик на Бошко Ѓуровски кој во 2013-та ќе стане селектор. Понапред од него во […]

Фејсбук е закана за економијата, здравјето и демократијата

Професорот по право на Вандербилт Универзитетот, Ганеш Ситараман пишува за денот кога Фејсбук го потсетува за 15-годишнината од своето постоење и сумира дека неговиот став кон социјалната мрежа е речиси идентичен со она што го пишува книгата „Zucked: Waking up to the Facebook Catastrophe“. Тој во Гардијан пишува: Отприлика во исто време кога ја добив […]

Хајдук Сплит го тужи Лиам Галахер зошто им го украл логото

На Хајдук можеби не му оди на теренот, ама надвор од него постои голема веројатност да се офајдат. Сплитските “били“ порачуваат дека се изненадени од плагијатот на нивниот вековно стар амблем, а за што не биле известени од страна на фирмата Pretty Green во сопственост на познатиот музичар од групата Oasis и најавиле тужба. Британски Mirror […]

Во родниот град на Меси има култ за Че Гевара, но не и за Лео

Во една постара реклама на еден од спонзорите на Барселона, главните играчи на Каталонците раскажуваа за своите први игралишта. Пике држел фотографија од паркот пред академијата Ла Масија. Ракитиќ го покажал иделниот швајцарски терен во Мелин каде еднаш дал 18 гола а неговиот детски тим победил 25-0. Арда Туран покажал школски терен во Истанбул, а […]