Син му го прашувал Меси зошто толку го напаѓаат во Аргентина, стигна одговор

Неодамна најдобриот фудбалер на светот според многумина раскажал: „Кога решив да се вратам во репрезентацијата, имаше многу критики на моја адреса. Мојот шестгодишен син Тиаго праша: „Тато, зошто толку те напаѓаат тебе во Аргентина? -Јас му одговорив дека тоа е се само неколку луѓе“. Најпознатиот аргентински канал, TyC Sports решил да му покаже на синот […]

Ајакс и натаму го сонува најубавиот сон, на чекор е од големото финале

Полуфинале Лига на шампиони, резултати: ТОТЕНХЕМ – АЈАКС 0:1 (0:1) /Дони ван ден Бек 15’/ [media file=”/files/offside/2019/04/30/1556651836.mp4″] Donny van de Beek becomes the third youngest Ajax goalscorer in a #UCL semi-final… ⚪️ Nordin Wooter (19 years, 237 days) ? Mario Melchiot (20 years, 170 days) ⚪️ Van de Beek (22 years, 12 days) pic.twitter.com/eVgIBB1O2J — […]

Јемен е доказ дека во очите на Западот не сите Нотрдами се создадени еднакви

„А сепак, мојот мозок не може да престане да размислува зошто ужаснатоста од уништувањето на Нотр Дам, локација која е заштитена како светско наследство од УНЕСКО, не е реакцијата што ја гледаме секој пат кога ќе се уништи некој историски споменик, без разлика на локацијата и без разлика на националноста, расата и религијата. Дури и […]

Пронајдено продолжение на „Пеколниот портокал“ на Ентони Бурџес

„Ќе те направиме богат човек“, гласело ветувањето на издавачот. Не е ни чудо, оттаму, што Бурџес бргу се фатил за работа. Најпрвин напишал краток расказ, од него почнал да развива подолг текст и наскоро имал подготвено 200 страници. Напишан под наслов „Пеколната состојба“, романот требало да биде филозофска медитација за природата на модерниот живот. За жал […]