После многу дуели на силното сонце во Египет, Африканскиот Куп на нации стигна до полуфиналето каде Тунис, после триумфот над најголемото изненадување на турнирот Мадагаскар (3:0), ќе игра против Сенегал, а Алжир ќе игра против Нигерија.

Ова е прво полуфинале за Тунис после 2004 година.

Полуфиналните дуели се на распоред на 14 јуни.

КОЛОРИТОТ НА КУПОТ НА АФРИКА:

Навивачите на Уганда

Бенин

Алжир

Мароко

Гвинеја

Египет

Див-навивачот на Мали:

Мали:

Брег на Слонова Коска

Бенин

Сенегал

Јужна Африка

ЕгипетДемократска Република Конго

Гана