Необичен навивачки колорит – убавината на Купот на Африка

После многу дуели на силното сонце во Египет, Африканскиот Куп на нации стигна до полуфиналето каде Тунис, после триумфот над најголемото изненадување на турнирот Мадагаскар (3:0), ќе игра против Сенегал, а Алжир ќе игра против Нигерија. Ова е прво полуфинале за Тунис после 2004 година. Полуфиналните дуели се на распоред на 14 јуни. КОЛОРИТОТ НА […]

Сјајната исповед на Кулибали, најбараниот стопер на денешнциата

Калиду Кулибали три години по ред е избран во тимот на сезоната во Серија А. Пеп Гвардиола не може да се помири додека не го види стоперот на Наполи во Манчестер Сити, но Неаполитанците не сакаат да слушнат за понуда под 115 милиони евра кои според Gazzetta dello Sport, Сити е спремен да ги изброи […]

Африка бара укинување на забраната за трговија со слонова коска

На самитот во Зимбабве посветен на економијата околу африканскиот дивеч, Зимбабве, Боцвана, Замбија, Ангола и Намибија, повторно го подигнаа прашањето околу забраната за продажба на слонова (и слични) коска,  бидејќи секоја од овие држави има огромни залихи од истата. Претседателот на Зимбабве, Емерсон Мнангагва, изјави дека неговата држава има залиха од околу 600 милиони долари […]

Koj бил најбогатиот човек на сите времиња?

Секоја година читаме за тоа кој ја презел титулата најбогат на планетава, и главно тоа е трка помеѓу сопственици на технолошки компании или онлајн продавници. Но ни Џеф Безоз, ни Бил Гејтс не можат да се пофалат дека им се приближиле на најбогатите луѓе на сите времиња, како на пример на Цезар, кој во еден […]

Инсталација која во Африка во луп ја пушта „Африка“ на Тото

Има така некои песни кои остануваат хитови и покрај тоа што и на времето, а богами и сега, не звучат ама баш ништо особено. Taка, во 2019, после скоро четири децении ,„Африка“ на Тото сè уште се слуша и во оригинал, а врз нејзина основа се прават и обработки, како „Оушн ту оушн“ (Питбул фт. Реа) […]

Необичниот град во Африка каде Реал Мадрид гостуваше во шпанскиот Куп

За ова необично гостување Реал тргна со неколку стандардни првотимци меѓу кои Рамос, Бензема, Асенсио, Васкез, Кејлор Навас. После дебаклот од Барселона, не сакаа да доживеат нов срам, и под водство на новиот тренер Сантијаго Солари, спремни тргнаа на далечен пат. **** Мелиља е автономен шпански град, ексклава (регион оделен од својата земја и опкружен од друга […]

Америка со 60 милијарди долари ќе ги спасува земјите во развој од Кина

Првиот човек на ОПИК (Overseas Private Investment Corporation), Реј Вошбурн, алармира дека Пекинг преку програма „loan-to-own“ создава држави кои ќе бидат „оковани“ од долгот кон Кина, што според него е еднакво на „економска војна“. Токму ОПИК ќе биде трансформирана во новата агенција и нејзиниот лимит од 30 ќе биде кренат на 60 милијарди долари во […]

Доналд Трамп советува

Советот од Трамп до шпанската влада бил идентичен со она што тој го планира дома за решавање на проблемот со нелегална миграција од Мексико, само овој пат во уште помегаломански размери – изградете ѕид низ Сахара. На загриженоста на шпанските дипломати дека Сахара се простира на над 4.800 километри, Трамп одговорил дека границата со Сахара […]