Необичен навивачки колорит – убавината на Купот на Африка

После многу дуели на силното сонце во Египет, Африканскиот Куп на нации стигна до полуфиналето каде Тунис, после триумфот над најголемото изненадување на турнирот Мадагаскар (3:0), ќе игра против Сенегал, а Алжир ќе игра против Нигерија. Ова е прво полуфинале за Тунис после 2004 година. Полуфиналните дуели се на распоред на 14 јуни. КОЛОРИТОТ НА […]

Тунискиот Кепа кој не сакаше да излезе од игра

[media file=”/files/offside/2019/07/09/jlkys.mp4″] A tale of two goalkeepers ?? Farouk Ben Mustapha – The penalty shootout hero ? Hassen Mouez – The Kepa who got subbed off late on… ?#AFCON pic.twitter.com/Uly8atpwpE — Eurosport UK (@Eurosport_UK) July 8, 2019

Како Бенатиа им го оствари сонот на деца од Мароко

Во Африканскиот Куп на Нации, каде има 6 групи од по 4 селекции остана уште третото коло од групната фаза, а некои земји се веќе сигурни патници во осминафиналето. Мароко е во групата Д со Брегот на Слоновата Коска, Јужна Африка и Намибија и со две победи е речиси сигурен патник во нокаут фазата. Но […]

Кој го даде? Андрианариманана од Мадагаскар

Од моментот кога е основана фудбалската федерација на Мадагаскар во 1947 година, се одиграле 49 големи првенства: од Куп на Африкански нации па до Светски првенства. На Мадагаскар му се посреќи 50-от турнир – Африканскиот Куп кој во моментов се игра во Египет е првиот Куп на кој оваа земја обезбедила пласман. Но не е само […]

Во Африка ќе се преигра квалификациски меч поради судиска грешка

Дуелот меѓу Јужна Африка и Сенегал кој се играше во ноември минатата година и заврши 2-1 за домаќинот, ќе биде преигран. Причина – грешка на судијата од Гана Џозеф Лемпти кој во финишот на првиот дел свирнал пенал за Јужна Африка поради игра со рака на гостински играч од Сенегал иако игра со рака немало. […]

Најголемиот малер меѓу тренерите кој загуби 10 финалиња

Јавноста се сеќава на Купер најмногу по тоа што како тренер на Интер имаше „на тацна“ Скудето, но во последното коло го прокоцка со поразот од Лацио 4:2. Во неделата Хектор Купер како селектор на Египет го загуби и шестото од шесте големи финалиња во последните 25 години. Во дуелот за златото на Африканскиот Куп на Нации, […]

Годините се само бројка, египетскиот голман најдбро знае

Есам Ел-Хадари првпат бранел за Египет на 26. март 1996. година и досега има 154 настапи. Најзаслужен е што Египѓаните ќе играат во финалето против Камерун или Гана. Во случај Египет да го освои овогодинешниот Африкански Куп на Нации тоа ќе биде петта титула за голманот Ел-Хадари (го освојуваше во 1998, 2006, 2008 и 2010). За тоа колку долго […]