Вештачка интелигенција тренирана на стари научни статии дојде до откритија кои луѓето ги промашиле

Во студија објавена во списанието Nature од 3 јули, истражувачи од Националната лабораторија Лоренс Беркли користеле алгоритам наречен Word2Vec, чија задача била да обработува постари научни текстови и да бара врски кои луѓето ги пропуштиле. Откако ја завршил работата, алгоритамот исфрлил предвидување за квалитетни термоелектрични материјали, кои претвораат топлина во енергија и можат да бидат применливи и […]

Зошто Јутјуб блокира видеа со класична музика?

Урлих Кајзер, наставник по музичко во државно школо во Германија, кој се залага и придонесува за отворени онлајн образовни ресурси, неодамна почнал да ги дигитализира сопствените плочи и музички снимки и да ги објавува онлајн. Според германските, односно европските закони, авторските права за дела создадени пред 1 јануари 1963 се истечени, што значи дека влегле во […]

Како функционираат препораките на Нетфликс

Следејќи го системот „бидејќи сте гледале ова, да го видевте и ова?“ човек може дебело да се навлече на мазниот и речиси совршен сервис на Нетфликс и истовремено да открие супер филмови и серии до кои не би дошол сам бидејќи се закопани некаде длабоко во нивниот филмски каталог.  Еден од клучните проблеми на ваквите […]

Фејсбук го отпушти трендинг тимот и остави сè на алгоритам

Промената следува неколку месеци откако се дозна дека “трендинг” вестите на Фејсбук биле модерирани од луѓе. Решението беше да се елиминира тимот уредници и целата работа да му се остави на алгоритам. Во блог пост Фејсбук објасни дека одлуката да се исклучат луѓето ќе дозволи модулот на функционира на многу поголем обем. Гардијан пренесува дека […]

Koдот на бестселерите: зборовите кои продаваат книги

Поранешната уредничка во британската експозитура на Пингуин, Џоди Арчер, заедно со професорот по англиски на Универзитетот Небраска-Линколн, Метју Џокерс, неколку години собирале податоци и анализирале 20,000 случајно одбрани романи објавени во последните три децении. Целта им била да сфатат што чини една успешна книга (односно таква која се појавува на некоја од познатите бестселер листи, […]

Луѓето кои играат жмурка со Фејсбук

Повеќето луѓе го користат фејсбук скролајќи низ бескрајниот низ фотографии, статуси, споделени вести или видео клипови. Алгоритмот кој одредува што човек ќе види на својот Фејсбук стрим постојано се усовршува, надвор од Фејсбук никој не знае како фунционира во детали а од компанијата тоа не го откриваат. Но, генерално се темели на акциите, односно она […]

Што е тоа што една фотографија ја прави незаборавна?

Фотографиите со вакви мотиви се едни од најмалку препознатливите, сугерира алгоритам на МИТ навежбан да препознава впечатливи фотографии на ниво на човечка перцепција. Наместо да се опседнуваат со композицијата на делот од шумата кој го сликаат или пак на фокусот на некоја оросена темјанушка, на новајлиите им е попаметно да останат дома и да сликнат  […]