Необичен навивачки колорит – убавината на Купот на Африка

После многу дуели на силното сонце во Египет, Африканскиот Куп на нации стигна до полуфиналето каде Тунис, после триумфот над најголемото изненадување на турнирот Мадагаскар (3:0), ќе игра против Сенегал, а Алжир ќе игра против Нигерија. Ова е прво полуфинале за Тунис после 2004 година. Полуфиналните дуели се на распоред на 14 јуни. КОЛОРИТОТ НА […]

Дали го видовте голот на Жервињо?

[media file=”/files/offside/2018/09/23/2j5s7.mp4″] Ова е втор гол за Жервињо на четири меча во Серија А од почетокот на сезоната. „Не знам дали е ова мој најдобар гол. Во свое време дадов многу голови“, одговорил репрезентативецот на Брегот на Слонова Коска после натпреварот. Жервињо во Парма дојде како слободен агент. Клубот Хебеј Чајна Форчун го раскинал договорот […]

Најлудиот фудбал на Земјината топка се игра во Африка

Еден друг добил два пакети пиво Castle Еднаш Емануел Соу-Аџеј добил папучи за награда „најдобар играч“. Емануел сега игра во Андерлехт. На најдобриот играч на месецот понекогаш му врачуваат и корито со средства за чистење На Црниот континент често не важат и некои правила. Се случува и голманот да игра со рака многу далеку од својот […]

Атласките лавови кои отидоа на Светско без примен гол

Во саботата вечер во Абиџан, репрезентативците и стручниот штаб на Мароко прославија фантастичен успех. Пласманот на Мароко значи и дека првпат во историјата на едно СП ќе играат четири арапски репрезентации – Саудиска Арабија, Египет, Тунис и „Атласките лавови“ на кои им го посветуваме текстов. Двократниот освојувач на Купот на африкански нации предводен од селекторот Ерв Ренар […]

Орие од ПСЖ осуден на два месеци затвор

Репрезентативецот на Брегот на Слоновата Коска никако да најде мир во Париз. Откако на почетокот на годинава беше суспендиран на подолго од екипата поради вулгарни и навредливи коментари на сметка на тогашниот тренер Лоран Блан, Орие сега има мака со правосудните органи. Судот во Париз пресудил 2-месечна казна затвор и 600 евра отштета на полицаецот […]

Кој е менаџерот Украинец што го нападна Пеп Гвардиола

За Мино Рајола, Здравко Мамиќ и Хорхе Мендез знаеме речиси сè. Нов лик во тоа друштво е украинскиот фудбалски менаџер Димитри Шелук кој 15 години му е агент на Јаја Туре и кој се однесува „што на ум, тоа на друм“. Во две различни интервјуа пред шест години англиската јавност го запознала „Папушка“, човекот кој […]

Собирал парички од говорница, сега е играч на месецот во Манчестер

Некаде на почетокот на јуни, во југоистокот на Шпанија, на стоперот на Виљареал, Ерик Баји му заѕвонел мобилниот додека бил во некој маркет. Ни во сон не претпоставувал дека од другата страна ќе му се претстави Португалецот: „Добар ден Ерик, овде Жозе Мурињо. Како си?“. Баји, фудбалерот на Виљареал знаел дека летово го бараат Јунајтед, […]

Кој е стоперот за кого Манчестер Јунајтед плати 40 милиони евра?

Во новата сезона од англиската Премиер лига, градчето Бинжервил во Брегот на Слоновата Коска (65,624 жители), ќе биде обоено во сино и црвено. Пола-пола, затоа што во Бинжервил се родени Вилфред Бони кој игра за Сити и Ерик Баји, новиот фудбалер на Манчестер Јунајтед.   Кога Бони веќе даваше голови за холандскиот Витезе, Баји го […]