Необичен навивачки колорит – убавината на Купот на Африка

После многу дуели на силното сонце во Египет, Африканскиот Куп на нации стигна до полуфиналето каде Тунис, после триумфот над најголемото изненадување на турнирот Мадагаскар (3:0), ќе игра против Сенегал, а Алжир ќе игра против Нигерија. Ова е прво полуфинале за Тунис после 2004 година. Полуфиналните дуели се на распоред на 14 јуни. КОЛОРИТОТ НА […]

Египет тера „Ердоган школа“ со Европа

Египет нема формален процес за добивање на азил, а Сиријците кои се таму во најголем дел не се сметаат себе си за бегалци. Тие влегуваат во Египет во првите години од војната како туристи, без намера трајно да останат таму. Иако најголемиот дел од нив доаѓаат во времето на Морси, неговиот наследник Сиси подолго време […]

Јемен како поле за жетва на човекови органи

За разлика од Жолтата куќа и киднапираните Срби во Косово, тука станува збор за сиромашни Јеменци самите подготвени да отпатуваат за Египет и да продадат бубрег колку да извадат некоја пара. Сето ова се случува во 2014, пред Јемен да биде зафатен од сегашната хуманитарна криза и безмилосно бомбардирање од коалицијата на Саудијците. Сумата до […]

Рампата што ќе скрати многу мистерии околу пирамидите

Научниците на терен во Египет истражувајќи антички написи наидуваат на рампа со скалила и нешто што наликува на дупки за столбови, која според нивно размислување покажува дека пренесувањето на камењата потребни за изградба на големите пирамиди, било завршено многу побрзо отколку што претходно се мислеше. До сега рампите постоеа само во теорија. Според она што […]

Доцна е за египетски клетви

Црниот саркофаг откри остатоци од неколку човечки костури натопени во црвеникава отпадна вода која низ вековите успеала да се пробие низ некоја пукнатина на таинствениот предмет и да ги маринира коските со што ја упропастила посакуваната мумификација. Наместо да здивнат, некои и тоа го искористија да го продолжат своето лудило на оваа планета па покренаа […]

Скоро па и нема кој не одби да гради центри за прием на бегалци

Серијата „не ме занимаат мигранти“ предупредувања започна откако се појавија детали од новиот ЕУ договор за миграција според кои лидерите на Унијата ќе сакаат да изградат центри за барателите на азил во „земјите партнери“ од Блискиот Исток и Африка. Првиот човек на египетскиот претставнички дом, Али Абдел Аал, за Велт изјавува дека „ЕУ центрите за […]

Салах и Суарез дадоа мајсторски голови, Ел Хадари фати пенал на 45 години

САУДИСКА АРАБИЈА – ЕГИПЕТ 2:1 0:1, Салах 1:1, Ал Фарај (пенал) 2:1 На 0:0 Саудиска Арабија не искористи пенал, а во тоа ги спречи Есам Ел Хадари  кој со 45 години, 4 месеци и 10 дена стана најстар играч во историјата на Мундијалите. ??⚽️ Saudi Arabia win their first #WorldCup match since 1994 as Salem Al […]

Русија слави нов убедлив триумф

Со неверојатна гол разлика 8:1 после два меча, Русите со шест бода ќе влезат во третото коло а најверојатно и во нокаут фазата – првпат откако се натпреваруваат како самостојна земја. „Зборнајата“ тргна фуриозно, имаше три шанси во првите 15 минути но Египет ги издржа сите налети во првиот дел. Ситуацијата се смени во второто […]