Барди со гол му донесе нова сезона на Леванте во Примера

Жирона, која што со една нога е во втора лига поведе во 60’ минута преку најдобриот играч Стуани, а две минути подоцна израмни Моралес. На четири минути пред крајот од мечот Барди даде епски важен гол за Леванте за 1-2 и златни три бода со кои и теоретски осигураа опстанок. [media file=”/files/offside/2019/05/13/eljk.mp4″]

Само Меси е пред Барди во слободни удари изминативе 15 месеци

Whoscored, страна специјализирана за статистика извади податок дека од јануари 2018-та до сега, стрелец број 1 од слободен удар е Лионел Меси. Во последно време Аргентинецот се растури од давање голови од прекин и во последниве 15 месеци има фантастична бројка од 12 голови. И сега како и за секој друг статистички податок, секој би […]

Барди го матираше Облак, Македонија се враќа непоразена од Љубљана

Македонија се враќа со важен бод од гостувањето во Словенија и сега е на делба на втората и третата позиција со Израел кој денеска ја декласираше Австрија со 4:2. Полска е прва со две од две. Момците на Игор Ангеловски одиграа рамноправен натпревар против Словенија, а имаа и неколку шанси преку Пандев, Барди и Елмас кои можеа […]

Каде и како играат македонските фудбалери по странство

АНГЛИЈА Прв во фокусот секако е Езџан Алиоски кој сезонава ги одигра буквално сите 36 натпревари за Лидс, има учинок од 5 гола и 6 асистенции и е на добар пат директно да се пласира во Премиер лигата. Минатиот викенд ги изигра сите 90 минути и постигна прекраасен погодок за победа од 2-1 против Болтон. ШПАНИЈА […]

Енис Барди направи пенал против Реал кој доби и втор непостоечки пенал

Реал синоќа му гостуваше на 11-то пласираниот тим во Ла Лига, Леванте и славеше со 1-2 благодарение на поклонет пенал. Најспорниот момент на мечот се случи во 78’ минута. По еден корнер на Реал при резултат 1-1, Каземиро падна како покосен од фудбалерот на Леванте Дукуре и судијата Игнасио Виљануева реши да досуди пенал без […]

Барди е втор најдобар стрелец од слободни во Европа, Меси е неприкосновен

Во моментов Меси има дури 44 гола од слободен удар во кариерата (Кристијано Роналдо има 53). Во 2018-та Меси има 9 гола од слободен удар. Годинава толку не постигнал ниту еден играч, а ниту еден клуб. На второ место зад него е македонскиот репрезентативец Енис Барди од Леванте со 4 гола од слободен а трет […]