Необичен навивачки колорит – убавината на Купот на Африка

После многу дуели на силното сонце во Египет, Африканскиот Куп на нации стигна до полуфиналето каде Тунис, после триумфот над најголемото изненадување на турнирот Мадагаскар (3:0), ќе игра против Сенегал, а Алжир ќе игра против Нигерија. Ова е прво полуфинале за Тунис после 2004 година. Полуфиналните дуели се на распоред на 14 јуни. КОЛОРИТОТ НА […]

Од НБА кошаркар до платен убиец во Уганда

Речиси извесно името Џон Брискер не звучи познато и не ви значи многу, но за неговиот живот комотно може да се сними филм. Во НБА лигата играл само три сезони за Сиетл Суперсоникс, но доволно верните следбеници на кошарката да го запаметат. Додуше не го паметат по играта на паркетот, иако бил страшно талентиран, туку […]

Ебола го откажува Купот на Африка и клупското првенство

Поради епидемијата на вирусот Ебола во Африка веќе починаа 5.000 луѓе (пред сè во Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне) и од таа причина министерството за здравство на Мароко му наложи на фудбалскиот сојуз на оваа земја да се откаже од организацијата на Купот на Африка. Натпреварувањето е предвидено да се одигра од 17 јануари до […]

Интервју со човек кој преживеал ебола

Vice: Кажи ни нешто за себе? Јас сум Саа Сабас, роден 1962-ра во Брегот на слоновата коска. Татко ми беше медицинско лице во француската армија. Тој ме учеше за медицина па подоцна и јас работев како медицински техничар во една болница во Гвинеја. Таму се разболе? Да. Се грижев за еден пациент кој ми беше […]