Необичен навивачки колорит – убавината на Купот на Африка

После многу дуели на силното сонце во Египет, Африканскиот Куп на нации стигна до полуфиналето каде Тунис, после триумфот над најголемото изненадување на турнирот Мадагаскар (3:0), ќе игра против Сенегал, а Алжир ќе игра против Нигерија. Ова е прво полуфинале за Тунис после 2004 година. Полуфиналните дуели се на распоред на 14 јуни. КОЛОРИТОТ НА […]

Кој го даде? Андрианариманана од Мадагаскар

Од моментот кога е основана фудбалската федерација на Мадагаскар во 1947 година, се одиграле 49 големи првенства: од Куп на Африкански нации па до Светски првенства. На Мадагаскар му се посреќи 50-от турнир – Африканскиот Куп кој во моментов се игра во Египет е првиот Куп на кој оваа земја обезбедила пласман. Но не е само […]