“Слабо“ паричиња ќе се делат во Лига на шампиони

УЕФА за сезоната 2019/2020 ќе подели 3,25 милијарди евра за Лига на шампиони, Лига Европа и Супер Куп на Европа. Тоа е практично истиот буџет од ланска сезона и толку е сочен што срамота е некој да се побуни. Европската куќа на фудбалот вели дека 532 милиони евра ќе бидат наменети за организациски трошоци и солидарност. […]

Милан и официјално нема да игра во Лига Европа

Исфрлувањето од второто по ранг клупско европско натпреварување е практично договор меѓу УЕФА и Милан кој го соопшти спортскиот арбитражен суд, a се должи на финансискиот фер плеј кој го прекршиле газдите од Кина. Пред десетина дена излезе информација дека Милан сам барал да го предаде своето место во ЛЕ со цел да има повеќе време […]

Малиот Лука кој спиел во кола, сега ќе игра во Реал Мадрид

Лука Јовиќ, за разлика од многу познати фудбалери од просторот на поранешна Југославија, не видел војна. Српско-босанскиот конфликт заврши две години пред Јовиќ да се роди, а НАТО бомбардирањето за среќа го одминало неговото родно село Батар. Лука е роден во Босна, поточно во српско семејство на територијата на Република Српска – еден од двата […]

Првиот фудбалер на светот кој ги освои сите најголеми трофеи

Педро Елиезер Родригез Ледезма или скратено Педро има 31 година. Роден е во Санта Круз де Тенерифе на Канарските острови. Фудбалската кариера ја започнува во анонимното клупче Сан Исидро од каде во 2004 година заминува во академијата на славната Барселона. По одличните настапи за вториот и третиот тим на Барса, Педро на 12 јануари 2008 […]

Господинот кој цела сезона го ругаа и критикуваа, на крај испадна шампион

Се сеќавате низ што сè помина Маурицио Сари? На 30 јануари Челси изгуби 4:0 од Борнмут, после десет дена изгуби 6:0 од Манчестер Сити, а после една недела 2:0 од Манчестер Јунајтед. На „Стемфорд Бриџ“ вриеше и сите сметаа дека Италијанецот веќе изгубил контрола над ситуацијата, ги потрошил сите идеи и дека ќе остаме без работа уште пред […]

Маурицио Сари се радувал и на освоен Куп на Серија Д

Maurizio #Sarri vince l’#EuropaLeague ma era abituato a festeggiare: nel 2003 la coppa Italia di serie D con la Sansovino.#EuropaLeague #Chelsea pic.twitter.com/8ucGr64Pt2 — Fabrizio Ferrari ???? (@FabrizioFERRARl) May 29, 2019 Синоќа со Челси ја освои Лига Европа и ги затна сите неосновани критичари кои го бркаа на сред сезона: [media file=”/files/offside/2019/05/30/euyf7.mp4″] Приказната за неговиот тренерски […]

Арсенал во нокаут на лондонското финале во ЛЕ

ЧЕЛСИ – АРСЕНАЛ 4:1 Жиру 49`, Педро 60`, Азар 65`, 72` – Ивоби 69` 11 – Olivier Giroud is the first player to score 11 goals in major European competition for an English club since Alan Shearer scored 11 in 2004-05 for Newcastle United. Lead. #UELfinal #CHEARS pic.twitter.com/S4587zwXYH — OptaJoe (@OptaJoe) May 29, 2019

Игуаин и Давид Луис се скараа на тренинг, Сари напушти бесен

Англиските медиуми снимија тензични сцени од последниот тренинг на Челси пред финалето против Арсенал во ЛЕ од кои имаме две видеа. На едното се расправаат Гонзало Игуаин и Давид Луиз после една жестока дуел игра. Аргентинецот упорно се обидува да му објасни нешто на својот колега, а овој потоа се гледа дека е нервозен без […]

Навивачите на Ајнтрахт пред време купиле карти за финале и сега ги даваат на сиромашни деца во Баку

Ајнтрахт Франкфурт одигра сезона од соништата. По ред со по 4 гола во мрежата ги испрати Марсеј, Лацио, Бенфика и ред други и стигна до големото полуфинале каде на пенали несреќно изгуби од Челси. Во ситуација кога најверните навивачи биле сигурни дека Ајнтрахт ќе истурка машки до финалето, некои од нив дури и купувале карти […]