“Слабо“ паричиња ќе се делат во Лига на шампиони

УЕФА за сезоната 2019/2020 ќе подели 3,25 милијарди евра за Лига на шампиони, Лига Европа и Супер Куп на Европа. Тоа е практично истиот буџет од ланска сезона и толку е сочен што срамота е некој да се побуни. Европската куќа на фудбалот вели дека 532 милиони евра ќе бидат наменети за организациски трошоци и солидарност. […]

Вардар и Еурофарм ги дознаа ривалите во Лига на шампиони

Во конференциската сала во Ерсте Кампус во главниот град на Австрија, двата македонски претставници во новата сезона од ЛШ, Вардар и дебитантот, битолски Еурофарм Работник ги дознаа противниците во групната фаза која почнува со прво коло од 11 до 15 септември. Вардар како европски првак беше во првиот шешир, заедно со ПСЖ против кого не […]

Растури со Барселона, растури со Веспрем и заслужено е прогласен за најдобар играч

The monster on the line, the attacking powerplant of @HCVardar, the Brazilian pivot… Rogerio Moraes is our best player of the VELUX EHF FINAL4 thanks to your votes! ??️#ehffinal4 #veluxehfcl #hellocologne pic.twitter.com/nRRORSi7D8 — EHF Champions League (@ehfcl) June 7, 2019

Малиот Лука кој спиел во кола, сега ќе игра во Реал Мадрид

Лука Јовиќ, за разлика од многу познати фудбалери од просторот на поранешна Југославија, не видел војна. Српско-босанскиот конфликт заврши две години пред Јовиќ да се роди, а НАТО бомбардирањето за среќа го одминало неговото родно село Батар. Лука е роден во Босна, поточно во српско семејство на територијата на Република Српска – еден од двата […]

Лажњакот на Скубе кој ќе се прераскажува со години

When you swipe on your ? #handball style pic.twitter.com/Rp4pnEYKe6 — Tom ?️ Brannagáin (@obrannt) June 3, 2019 Со три постигнати гола, Скубе беше еден од најзаслужните за епската титула во Лига на шампиони за Вардар: Así lo grita Stas Skube para @HCVardar.#HANDBALLenDEPORTV pic.twitter.com/ZGYEQo8KUV — DEPORTV (@canaldeportv) June 2, 2019  

Луда прослава на Вардарци на крајот од финалето

This is a story that if you wrote it people wouldn’t believe it. Well done @HCVardar for a legendary performance! #ehffinal4 #hellocologne #veluxehfcl pic.twitter.com/VMXuLN6qmO — EHF Champions League (@ehfcl) June 2, 2019 Wild celebrations from an ecstatic @HCVardar who cap off their season with the VELUX EHF FINAL4 title ?#veluxehfcl #ehffinal4 #hellocologne pic.twitter.com/nHMQCJgVrk — EHF […]

Најинтересниот момент од финалето на ЛШ

Девојката на себе носеше само капачки костим со натпис Vitaly Uncensored на градите. Се испоставило дека девојката која упадна на терен е моделот Кинси Волански која се појавуваше на насловните на Maxim, Sports Illustrated и FHM.  Волански е девојка на рускиот пранкер и поранешен Виталиј Здоровецки. На неговиот канал VitalyzdTv на Јутјуб има 9,9 милиони […]

Ливерпул по шести пат европски првак

Славниот Ливерпул првпат после 2005-та година ја освојува Лигата на шампионите. Најзаслужни за триумфот се Мохамед Салах, резервистот Дивок Ориги и голманот Алисон Бекер кој спаси неколку сериозни обиди на Тотнем. Пред почетокот на мечот, играчите на средина на теренот одржаа едноминутен молк како сочувство за трагично загинатиот легендарен шпански фудбалер Хозе Антонио Рејес. Со […]

Што бе 5 евра вода во Мадрид? Па Хајнекен има за тие пари

Спортскиот маратон во сабота стартува во 18:00 часот со првото ракометно полуфинале меѓу Вардар и Барселона. Потоа следува малку пауза за средување на впечатоците од мечот, па од 21:00 се префрламе на финалето од фудбалската ЛШ. Ако не знаете што содржи и како изгледа еден ценовник за да бидете на местото на фудбалскиот настан број […]

Првиот фудбалер на светот кој ги освои сите најголеми трофеи

Педро Елиезер Родригез Ледезма или скратено Педро има 31 година. Роден е во Санта Круз де Тенерифе на Канарските острови. Фудбалската кариера ја започнува во анонимното клупче Сан Исидро од каде во 2004 година заминува во академијата на славната Барселона. По одличните настапи за вториот и третиот тим на Барса, Педро на 12 јануари 2008 […]