Необичен навивачки колорит – убавината на Купот на Африка

После многу дуели на силното сонце во Египет, Африканскиот Куп на нации стигна до полуфиналето каде Тунис, после триумфот над најголемото изненадување на турнирот Мадагаскар (3:0), ќе игра против Сенегал, а Алжир ќе игра против Нигерија. Ова е прво полуфинале за Тунис после 2004 година. Полуфиналните дуели се на распоред на 14 јуни. КОЛОРИТОТ НА […]

Сјајната исповед на Кулибали, најбараниот стопер на денешнциата

Калиду Кулибали три години по ред е избран во тимот на сезоната во Серија А. Пеп Гвардиола не може да се помири додека не го види стоперот на Наполи во Манчестер Сити, но Неаполитанците не сакаат да слушнат за понуда под 115 милиони евра кои според Gazzetta dello Sport, Сити е спремен да ги изброи […]

Сте можеле и телефонски да се јавите во Интер за Кеита

Сенегал во сабота игра против Екваторијална Гвинеја во квалификациски меч за Купот на Африка 2019, но во состав ќе го нема напаѓачот Кеита Балде поради еден смешен и аматерски потег на нивната федерација. Испратиле мејл до Интер со барање за повик, ама на стара адреса. Па добро барем искрени се и си го признаваа гафот. […]

До таму ли стигнавме Јапонец да задржува време?

Talking about fair play, Senegal got knocked out because of more yellow cards (6) than Japan (4). Yellow card is part of the game. How about play the ball to waste time? This isnt part of the game. This is not a fair play pic.twitter.com/U7nmOPTRBD — Alamin_Azahar (@AlaminAzahar94) June 28, 2018

Што ти е Светско, Јапонија со пораз оди во осминафинале

Колумбија е осминафиналист во групата Х како првопласиран, а втора е Јапонија, но не затоа што има повеќе бодови од Сенегал или подобра гол разлика, туку по третиот параметар, а тоа е фер плејот. Јапонците одат понатаму бидејќи имаат четири жолти картони, а Сенегал шест. Ова се случува прв пат на Мундијалот во Русија. ЈАПОНИЈА […]

На кој што му треба денес на Светско?

Колку и да не ги сакаме, калкулациите се неизбежни. Патеката на Светското првенство си го прави своето. Англија и Белгија ќе играат за прво место во групата Г. И двете селекции, необично, имаат по 6 бода и иста гол разлика: 8:2, поради што тука на крајот би можел да игра и фер плејот (Белгија има 3 […]

Голеада на Јапонија и Сенегал за чекор поблизу до следна фаза

Во Екатеринбург Сенегал два пати водеше, но „самураите“ на два пати се враќаа и освоија злато вреден бод кој би можел да ги однесе во осминафинале. Но ова реми им одговара и на Полска и Колумбија кои подоцна играат а немаат ниту еден бод после првото коло. ЈАПОНИЈА – СЕНЕГАЛ 2:2 (1:1) /Садио Мане 11’, Ваге […]

Селекторот на Сенегал го менува африканскиот фудбал и носи саат од 150.000 долари

Јуни 2002 година било најубавото време во животот на Алиу Сисе. На неговиот лев ракав стоела капитенска лента на репрезентацијата а на дресот грбот на земјата која стигна до четвртфинале на Светско првенство. Сенегалците тогаш ја победија Франција во првиот меч од групата, одиграа нерешено со Данска и Уругвај и со 5 бода отидоа во […]

Руска полиција ги претресла Сенегалците зошто многу играле

Despite Senegalese fans bringing real colour to Moscow, the police are currently searching all their rooms – supposedly to find out why the fans are dancing so much. I kid you not. A sweep is going on right now, with a police dog in tow. #WorldCup pic.twitter.com/UuW5S1pIIZ — Piers Edwards (@piers_e) June 19, 2018