“Слабо“ паричиња ќе се делат во Лига на шампиони

УЕФА за сезоната 2019/2020 ќе подели 3,25 милијарди евра за Лига на шампиони, Лига Европа и Супер Куп на Европа. Тоа е практично истиот буџет од ланска сезона и толку е сочен што срамота е некој да се побуни. Европската куќа на фудбалот вели дека 532 милиони евра ќе бидат наменети за организациски трошоци и солидарност. […]

Двајца синови од иста фамилија победија во Лига на шампиони и Лига Европа

Браќата Ернандез се едни од најинтересните во фудбалска Европа. Родени се во Марсеј (Лукас е постар година ипол дена), и двајцата играат за француската фудбалска репрезентација. Тео Ернандез го носи дресот на Реал Мадрид а Лукас Ернандез трча во стројот на Диего Симеоне во Атлетико Мадрид. Лукас Ернандез на 17 мај со Атлетико Мадрид ја освои […]

УЕФА има 18 забелешки за Телеком арената

Европската куќа на фудбалот испрати писмо до ФФМ со 18 недостатоци кои треба да се отстранат на „Телеком арената“ и побара финансиски гаранции од државата дека стадионот ќе биде тип топ спремен за финалето од Супер Купот на Европа, ама не до 8 август, денот кога игра мечот, туку до 21 јули. На тој ден во Скопје ќе […]

Кралевите стигнаа до пехарот со гол во 120 минута

РЕАЛ МАДРИД – СЕВИЉА 3:2 1:0 Асенсио 20`   1:1 Васкез 41`   1:2 Конопљанка 72`   2:2 Рамос 93`   3:2 Карвахал 120`   Финалето на Европскиот Супер Куп од Трондхајм, Норвешка следната година се сели во Скопје на Филип Втори.

Ѓорѓиоски: Воодушевени сме од УЕФА со Платини

ФФМ заедно со Министерството за транспорт и врски и Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор го најавија планот за работа околу недостатоците кои треба да ги сработат во наредните две години на арената Филип Втори каде ќе гостуваат победниците на ЛШ и ЛЕ. „Воодушевени сме од патот по кој се движи УЕФА […]