Хип хоп, дами и господа

Во вторник (14 мај) со почеток во 19 часот, во Домот на градежници (спроти гимназијата Јосип Броз) во Скопје ќе се одржи првиот македонски хип хоп поетри слем на кој ќе настапуваат дел од најдобрите македонски хип хоп артисти...

Надеж за Томе

Томе Јанев е младо момче (29 години) од Струмица, кое неодамна се соочи со дијагноза, болест на моторниот неврон или ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis). Ова младо дете беше активен фудбалер од својата најрана возраст во македонските клубови Силекс, Брегалница,...

За Мартин од Струга

23-годишниот Мартин од Струга при тешка сообраќајна несреќа се здоби со тешки повреди на р’бетот при што не може да го движи долниот дел од телото. За повторно да може да чекори потребно е да оди на лекување во...

Моџо има книга

Во четврток на 18-ти април, со почеток во 19 часот, правиме промоција на книгата „Аутопсија на љубовта” од Moџо Килингтон. Божидар Божиновски ака Moџо Килингтон е писател, сценарист, активист на социјалните мрежи , носител на споменица 2018-та и добитник...