Фото

Џони на денот

Џони Штулиќ и Азра во Сплит, 1980 година. Дечкото позади со џемпер префрлен преку рамо е Дино Дворник.

Канта

Трамп ќе прави нов НАТО со Македонија

Како одговор на видео снимката на која се гледа како европските лидери се подбиваат на негова сметка, изневерениот Доналд Трамп во средата соопшти дека официјално формира покул и помоќен НАТО со неговите нови пријатели Македонија, Оман и Суринам.

Мешано

Ако немаат леб, нека јадат лажни вести

Нема кој не ја знае онаа прочуена изрека „Ако немаат леб, нека јадат колачи“ која ѝ се припишува на Марија Антоанета а се наведува како вонвременски пример за тоа колку моќните знаат да бидат забегани и надвор од реалноста....

Вебалици

Ви се прават ЦВ-а?

Зошто на вашето следно залудно пријавување на наместен оглас за вработување да не се претставите со врвно скоцкано ЦВ? Ако ништо друго барем вие да си го направите меракот колку профи ви изгледало ЦВ-то.

Канта

Време за мапи

Каде има Нетфликс, од каде доаѓаат компирите, кој живее подолго а кој пократко од Американците, во кои држави уште вирее гермсанската аристократска лоза, како изгледаат денешните граници на Балканот во однос на римските провинции....