Врвната имитација на Шекил О’Нил од Фараоа на доделување награди

They didn’t have to do Shaq like that…#NBAAwards pic.twitter.com/IdVUl8td53 — Bleacher Report (@BleacherReport) June 25, 2019 Што се однесува до наградите, признанието МВП за најценет играч во лигата го доби Гркот со нигериско потекло Јанис Адетокумбо. Јанис го победил Харден...

Дефиниција на НБА драфт за почетници

ШТО Е ТОА ДРАФТ? Драфт во превод од англиски означува „повик“ (план) – се одржува секоја година по завршувањето на сезоната во НБА. На церемонијата, која традиционално се одржува во Њујорк (до 2010-та драфтот минуваше во легендарната Медисон сквер гарден,...

Ај бе битно да се истрчаме

Во Чиле се игра кошаркарско првенство за девојки до 16 години во организација на ФИБА во кое учествуваат земји од Северна, Јужна и Средна Америка. Сè е тоа океј, се додека на ред не дојде дуелот меѓу САД и Ел...