Поминал 48.000 километри автостоп само да го гледа Партизан

Вилнус, Волгоград, Ритас, Казањ, Краснодар, Киев, Каунас се само некои од далечните дестинации на Милорад, навивач на белградски Партизан кој и зиме и лете чека автостоп по автопатиштата за да стигне до дестинацијата каде игра неговиот клуб. Денес, после...

Ова што му го направивте на Ибра има влијание ко ланскиот снег

Група навивачи на шведскиот клуб Малме, го изразија својот гнев што нивниот миленик до вчера, Златан Ибрахимовиќ купува 50% од акциите на клубот Хамарби. После капакот од вц шолја, сега запалија неколку бакљи врз неговата статуа. И што со...

Жестока пресметка меѓу навивачи на Динамо Загреб и Аталанта

Што поради близината, што поради одличните настапи на нивниот Динамо, околу 5.000 навивачи на хрватскиот шампион отпатуваа за Милано каде вечерва играат против Аталанта. Тимот од Бергамо во Лига на шампиони игра на „Сан Сиро“, место каде вечерва се...

Навивач на Бока падна во транс откако за прв пат стапна на Ла Бомбонера

Тешко е и да се објасни и да се сфати начинот на кој јужноамериканските навивачи го доживуваат фудбалот, бидејќи приказните и случувањата кои ни доаѓаат од таму, едноставно ги нема на друго место. Погледнете го навивачов на Бока Јуниорс,...

Комити: Имаме закажано прослава, каде да се обратиме?

Денес меѓу навивачите секој си толкува како што му одговара, па така оние на чаирска Слога прославија јубилеј од 30 години од своето основање (веројатно кога првпат го виделе стадионот, затоа што јубилеј се слави кога првпат си започнал со...

Вака се сака клубот и во победа и пораз

По болниот пораз во финалето на Копа Либертадорес кога водеа 1-0 до 89’ минута а после во безмалку 120 секунди примија два евтини гола и изгубија од Фламенго, играчите на Ривер Плејт се вратија во Буенос Аирес. А таму,...

Па добро како ќе ги пречекаат ако освојат?

Страста на јужноамериканските навивачи за фудбал не познава граници. Фламенго замина да игра финале на Копа Либертадорес во Перу, каде за противник го има Ривер Плејт, а сцениве изгледаат како веќе да ги пречекале и тоа не како јужноамерикански, туку...