Дербито Бока – Ривер е нешто повеќе од фудбал

Безброј пати сме утврдиле дека фудбалската страст на Суперкласико ги надминува сите граници на нормалата, но и покрај тоа што сме се изнагледале клипови и фотки од тоа чудо, не можеш бре да го рипнеш.

Црногорската химна исвиркана на Косово

И покрај тоа што претседателот на Црногорската фудбалска федерација, легендарниот Дејан Савичевиќ пред мечот Косово - Црна Гора од квалификациите за Евро 2020, го посети гробот на некогашниот прв човек на фудбалскиот сојуз на Косово Фадиљ Вокри, и покрај...

Поради расистички и фашистички испади, 2 пати прекинат мечот Бугарија – Англија

Англиската фудбалска репрезентација со 6 гола во мрежата на Бугарија го трасираше патот кон Европско првенство 2020, но натпреварот ќе остане во сенка на она што англиските медиуми го најавуваа цел месец наназад.

Цесарица на Пољуд, ежење од глава до петици

Највпечатливиот и најјакиот навивачки момент од квалификациските натпревари за ЕП 2020 се случи на стадионот на Хајдук, каде Хрватите ја пречекаа Унгарија. Во очи на мечот го рокнаа безвременскиот хит на покојниот Оливер Драгоевиќ кој го згрмија 30.000 луѓе....

Конечно и Градски да живне

Не дека не се застана со пеење и скандирање, ама колку толку се подобри атмосферата на мечевите на македонската фудбалска репрезентација која до скоро ја следеа по околу 5.000 навивачи. Синоќа беше друга песна. Околу 20.000 луѓе им дадоа...

Две навивачки групи со заедничко срце за Синиша

Во италијанскиот фудбал викендов победија емоциите кои ги имаше на претек. Победи сплотеноста на две различни навивачки групи кои фудбалската битка, барем за момент ја тргнаа на страна за да и дадат предност на човечката.

До каде отиде гневот на навивач на Јунајтед

Преполнет со негативна енергија и разочарување по сите ужасни рекорди и бедни сезони во кои не беа ни блиску до трофеј во Премиер лига или ЛШ, изнервиран навивач на Манчестер Јунајтед вака го опиша нивото на кое се наоѓа клубот.